Trwa ładowanie...

Brexit: Wielka Brytania ma coraz mniej czasu, a Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej

Brexit: Wielka Brytania ma coraz mniej czasu, a sprawa brexitu wciąż jest niejasna. Izba Gmin odrzuciła osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Share
Brexit: Wielka Brytania ma coraz mniej czasu, a Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej
Źródło: East News, fot: Xinhua / eyevine/EAST NEWS
d473gps

Brexit – Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw

W środę, 27 marca, Brytyjska Izba Gmin odrzuciła osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu dotyczącym alternatywnych scenariuszy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Większość głosów nie zdołała uzyskać żadna z propozycji.

Wiadomo, że posłowie głosowali nad ośmioma, następującymi opcjami:

  • doprowadzeniem do twardego brexitu w terminie 12 kwietnia 2019
  • członkostwem zarówno w unii celnej UE, jak i we wspólnym rynku
  • członkostwem jedynie w unii celnej UE
  • członkostwem jedynie we wspólnym rynku
  • przyjęciem alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy
  • całkowitym wycofaniem z brexitu (w sytuacji, gdy do dnia poprzedzającego termin brexitu nie zostanie przegłosowany alternatywny plan)
  • organizacją referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji ws. Brexitu (niezależnie od tego, jaka na będzie decyzja)
  • próbą wynegocjowania okresu przejściowego, nawet w sytuacji odrzucenia umowy wyjścia z UE

Należy zaznaczyć, że ze wszystkich propozycji, najbliższa uzyskania poparcia była zgłoszona przez pro-europejskiego posła Partii Konserwatywnej, Kena Clarke’a. Dotyczyła wypracowania przyszłości unii celnej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską i o jej porażce zaważyło jedynie osiem głosów (264-272).

d473gps

Brexit – Wielka Brytania ma coraz mniej czasu

Wiadomo, że Wielka Brytania ma czas do piątku, 29 marca na przyjęcie umowy proponowanej przez UE i opuszczenie Wspólnoty na zapisanych w niej zasadach, w nowym terminie przypadającym na 22 maja 2019. Jeżeli umowa nie zostanie przyjęta, Wielka Brytania będzie miała czas do 12 kwietnia, aby zdecydować się albo na twardy brexit (wyjście bez umowy) albo na przedłużenie swojego członkostwa w Unii i znalezienie wyjścia z impasu politycznego (np. przez drugie referendum lub zmianę modelu relacji z Unią Europejską).

Według początkowych założeń Wielka Brytania miała wyjść z Unii Europejskiej w piątek, 29 marca 2019.

d473gps

Podziel się opinią

Share
d473gps
d473gps
Więcej tematów