Trwa ładowanie...

Brexit. Tusk mówi wprost: nadchodzi chwila prawdy. Juncker: UE jest gotowa

Jesteśmy przygotowani na scenariusz brexitu bez porozumienia Wielkiej Brytanii z UE - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker po rozmowach unijnych przywódców w Salzburgu. - Nie możemy wykluczyć, że tak się stanie - ocenił też przewodniczący RE Donald Tusk.

Share
Brexit. Tusk mówi wprost: nadchodzi chwila prawdy. Juncker: UE jest gotowa
Źródło: PAP
d2bi1uy

Tusk ocenił, że zakłada brak porozumienia w sprawie brexitu na tym etapie, ale kluczowe będzie następne spotkanie liderów Unii w październiku.

- Wówczas liczymy na maksymalny postęp w negocjacjach. Wtedy też zapadnie decyzja, czy warunki pozwalają zwołać szczy ws. brexitu w listopadzie - mówił Donald Tusk. Zaznaczył, że będzie to chwila prawdy.

- Wszyscy podzielali pogląd, że są pozytywne elementy propozycji z Chequers, ale sugerowane ramy współpracy gospodarczej nie będą działać, między innymi dlatego, że zagrażają osłabieniem jednolitego rynku - powiedział Tusk.

Zaznaczył też, że kluczowe w dyskusji będzie też uregulowanie kwestii granicy między Irlandią i Irlandią Północną.

d2bi1uy

Z kolei szef KE Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Unia już jest przygotowana na scenariusz brexitu bez porozumienia z Wielką Brytanią.

May: też jesteśmy gotowi

Brytyjska premier Theresa May po spotkaniu zapewniła, że jej rząd już przygotowuje się na takie rozwiązanie. - Plan brytyjskiego rządu to "jedyna poważna i wiarygodna" propozycja - powiedziała.

Wciąż nie wiadomo, czy listopadowy szczyt ws. brexitu się odbędzie, jak chciał Tusk. Wyznaczony termin to 17 listopada.

d2bi1uy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d2bi1uy

Podziel się opinią

Share
d2bi1uy
d2bi1uy
Więcej tematów