Trwa ładowanie...

Brexit: Theresa May ma nowy plan. Donald Tusk skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii

Brexit: Theresa May ma nowy plan. Brytyjscy parlamentarzyści nie chcą porozumienia, które wynegocjowała z Unią Europejską. Donald Tusk w swoim wpisie na Twitterze skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii.

Share
Brexit: Theresa May ma nowy plan. Donald Tusk skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii
Źródło: iStock.com
d1lgvc4

Brexit – Theresa May ma nowy plan

Wiadomo, że Brytyjscy parlamentarzyści nie chcą porozumienia z Unią Europejską, opartego na zasadach wynegocjonowanych przez Theresę May. Nie chcą też jednak wyjść ze Wspólnoty bez żadnego porozumienia. W obliczu zaistniałej sytuacji brytyjska premier postanowiła opracować kolejny plan.
Przypominamy, że we wtorek, 15 stycznia 2018, Izba Gmin odrzuciła negocjonowane przez dwa lata porozumienie z Unią Europejską. Zaistniała sytuacja jest największą porażką rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, gdyż May przegrała różnicą aż 230 głosów.
Jak podaje BBC nowy plan dotyczący brexitu zostanie przedstawione w poniedziałek, 21 stycznia 2019.

Brexit – Theresa May w obliczu twardego brexitu

Sytuacja, w której znalazła się Wielka Brytania nie jest prosta. Jak podaje „the Guardian”, nie ma formy opuszczenia Unii Europejskiej, która znalazłaby poparcie większości Izby. Możliwości są więc bardzo ograniczone. W najgorszej wersji dojdzie do twardego brexitu, czyli opcji w której Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia. Według orzeczeń TSUE, Zjednoczone Królestwo teoretycznie mogłoby jednostronnie wycofać się z brexitu, ale musiałoby to nastąpić przed 29 marca 2019 roku. Jeżeli jednak nie dojdzie do drugiego referendum, takie rozwiązanie będzie niemożliwe.
Sprawę podsumował przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. W swoim wpisie na Twitterze zadał pytanie:

Jeśli umowa jest niemożliwa i nikt nie chce brexitu bez umowy, to kto ostatecznie będzie na tyle odważny, by powiedzieć jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?

Brexit: Theresa May ma nowy plan. Donald Tusk skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii Twitter
Brexit: Theresa May ma nowy plan. Donald Tusk skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii Źródło: Twitter
d1lgvc4

Podziel się opinią

Share
d1lgvc4
d1lgvc4
Więcej tematów