Trwa ładowanie...

Brexit: kolejna szansa na przełamanie impasu ws. wyjścia w Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Brexit ciągle wzbudza wiele kontrowersji. W czwartek w Brukseli obędzie się spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej z premier Wielkiej Brytanii. Kolejna rozmowa ma pomóc w przełamaniu impasu w rozmowach ws. brexitu.

Brexit: kolejna szansa na przełamanie impasu ws. wyjścia w Wielkiej Brytanii z Unii EuropejskiejŹródło: East News
d1ckc96
d1ckc96

Brexit: negocjacje w martwym punkcie

Rozmowy w sprawie brexitu utknęły w martwym punkcie, gdy 15 stycznia Izba Gmin odrzuciła umowę wynegocjowaną przez premier Theresę May z Unią Europejską. Głównym powodem takiej decyzji był sprzeciw wobec tzw. backstopu. Mechanizm ten poprzez czasowe pozostanie Zjednoczonego Królestwa w unii celnej z UE, ma przeciwdziałać powrotowi granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Izba Gmin tym samym upoważniła premier May do renegocjacji porozumienia ws. brexitu. Na to z kolei nie chcą się zgodzić przedstawiciele 27 krajów Wspólnoty oraz unijnych instytucji.

W czwartek w Brukseli obędzie się spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claudea Junckera z premier Wielkiej Brytanii. Będzie to kolejna szansa na przełamanie impasu ws. brexitu.

d1ckc96

Brexit. Jednym z problemów negocjacyjnych – "sceptycyzm" Unii Europejskiej

W oficjalnym komunikacie brytyjski rząd przyznał, że Unia Europejska otwarcie wyraża sceptycyzm, co do podejmowanych przez Londyn prób znalezienia mechanizmu zastępującego tzw. irlandzki bezpiecznik. Tymczasem w obu głównych partiach narastają podziały, a media piszą o możliwych rezygnacjach z członkostwa w partii – podaje IAR.

Do rozłamu doszło już w brytyjskiej Partii Pracy. Siedmioro posłów odeszło z ugrupowania w proteście przeciwko polityce lidera Jeremy'ego Corbyna. Oskarżono go między innymi o "zdradę" w sprawie brexitu. Jeremy Corbyn konsekwentnie unika poparcia dla idei drugiego referendum, popularnej wśród wielu polityków stronnictwa.

d1ckc96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ckc96
Więcej tematów