Trwa ładowanie...
28-06-2016 14:25

Brexit. Burmistrz Londynu Sadiq Khan chce dla stolicy większej autonomii

• Dzięki temu, miasto ma lepiej poradzić sobie z zaburzeniami ekonomicznymi

• Chodzi o uprawnienia podatkowe oraz większą samodzielność

• To ma ochronić nasze miejsca pracy, bogactwo i dobrobyt - wyjaśnił Sadiq Khan

• 60 proc. londyńczyków głosowało w referendum za pozostaniem w UE

Brexit. Burmistrz Londynu Sadiq Khan chce dla stolicy większej autonomiiŹródło: AFP, fot: Justin Tallis
d41as9t
d41as9t

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał do przyznania brytyjskiej stolicy większej autonomii, by mogła sobie ona lepiej poradzić z ekonomicznymi zaburzeniami spowodowanymi wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Choć w referendum za Brexitem opowiedziało się blisko 52 proc. głosujących, to Londyn był jedynym na terenie Anglii okręgiem, w którym większość - a konkretnie niemal 60 proc. - głosów uzyskało pozostanie w UE. Efektem tego stała się podpisana już przez ponad 175 tys. ludzi petycja, wzywająca do przekształcenia Londynu w niezależne miasto-państwo.

"W imieniu wszystkich londyńczyków żądam dla stolicy większej autonomii - i to teraz" - głosi tekst przemówienia Khana, opublikowany przez jego biuro.

- Bez względu na to, jak podobałaby mi się idea Londynu jako miasta-państwa, to nie mówię dziś na poważnie o niepodległości. Nie planuję zainstalowania punktów granicznych na M25 - powiedział Khan, mając na myśli londyńską obwodnicę autostradową. Jak zaznaczył, chodzi mu o rozszerzenie uprawnień podatkowych, jak też o większą samodzielność w sprawach dotyczących biznesu, transportu, budownictwa i planowania przestrzennego oraz służby zdrowia i policji.

- Większa autonomia ma ochronić gospodarkę Londynu przed nadchodzącą niepewnością. Większa autonomia ma ochronić działające tutaj firmy z całego świata i większa autonomia ma ochronić nasze miejsca pracy, bogactwo i dobrobyt - zaznaczył Khan.

d41as9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41as9t
Więcej tematów