Trwa ładowanie...
d1oyfcn

Brazylia: rekordowa ucieczka z więzienia

108 więźniów zbiegło z zakładu karnego w największym mieście Brazylii, Sao Paulo. Ucieczkę, rekordową w historii tego więzienia, umożliwił im tunel wykopany z zewnętrznej strony zakładu.

d1oyfcn
d1oyfcn

Do ucieczki doszło w poniedziałek w więzieniu Carandiru - według Reutersa - największym brazylijskim zakładzie karnym.

Do tej pory udało się schwytać 18 więźniów - poinformował Alexandre Lopez z władz penitencjarnych w Sao Paulo. Zbiegów ściga kilkuset policjantów.

Są podejrzenia, że mogą oni skrywać się w systemie kanalizacyjnym Sao Paulo. Telewizja brazylijska pokazywała zdjęcia policyjnych płetwonurków schodzących do włazów. Według innych relacji, policja wrzuca do kanałów pojemniki z gazem łzawiącym, aby zmusić więźniów do wyjścia. Z powietrza akcję wspomagają helikoptery.

Media przekazują zalecenia władz, aby mieszkańcy okolicznych dzielnic zamknęli się w domach i nie otwierali drzwi nieznanym osobnikom - policja obawia się, że uciekinierzy mogą brać zakładników.

d1oyfcn

W kompleksie więziennym Carandiru, gdzie przebywa prawie 7,5 tys. więźniów, często dochodzi do buntów i ucieczek. 106 osadzonych zbiegło stamtąd w lipcu, również dzięki wykopanemu z zewnątrz tunelowi. Strażnicy odkryli po tej ucieczce wiele podobnych przejść.

Zdaniem władz, więźniowie z Carandiru są odpowiedzialni za wywołanie w lutym tego roku największego w historii brazylijskiego więziennictwa buntu, w którym w całym kraju uczestniczyło prawie 30 tys. osób.

Brazylijskie więzienia są znane ze złych warunków, przeludnienia i niewystarczających środków bezpieczeństwa. Według oficjalnych danych, osadzonych jest tam ponad 200 tys. osób - o ponad 50 tys. więcej niż miejsc. (mag)

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj