Trwa ładowanie...

Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro zniósł zakaz kupowania broni palnej

Brazylia: Jair Bolsonaro, nowy prezydent, zniósł zakaz kupowania broni palnej. Podpisał dekret, na mocy którego przy zakupie broni nie będzie obowiązywać część restrykcji.

Share
Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro zniósł zakaz kupowania broni palnej
Źródło: Getty Images, fot: Pool / Pool
d1ida15

Brazylia: Jair Bolsonaro znosi zakaz kupowania broni palnej

Poprzez podpisanie dekretu znoszącego część restrykcyjnych przepisów dotyczących zakupu broni palnej, Bolsonaro wypełnia obietnice wyborcze związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w kraju. Docelowo prezydent Brazylii ma całkowicie unieważnić obowiązującą od 2003 roku ustawę, która bardzo utrudniała posiadanie broni wśród cywili.

W ostatnim czasie w północno-wschodniej Brazylii odnotowano więcej przypadków agresji i przemocy niż zazwyczaj. Bolsonaro chce zwalczyć przemoc poprzez zaostrzenie ustawodawstwa. - Chcemy pokazać porządnym ludziom, po czyjej stronie jest władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Do tego potrzebne są właściwe mechanizmy, aby służby bezpieczeństwa mogły udzielić właściwej riposty - oświadczył prezydent Brazylii.

W Brazylii dochodzi do największej liczby zabójstw i morderstw na świecie. W 2018 roku zamordowano prawie 64 tysiące osób, co daje 175 ofiar dziennie.

d1ida15

Brazylia: Kontrowersje wokół osoby Jaira Bolsonaro

Jair Bolsonaro został zaprzysiężony na prezydenta Brazylii 1 stycznia. Skrajnie prawicowy polityk uchodzi za bardzo kontrowersyjnego. Opowiada się m.in. za rozszerzeniem praw do posiadania broni i zaostrzeniem kodeksu karnego. Pozytywnie wypowiada się na temat czasów dyktatury wojskowej w Brazylii (1964-1985). Przeciwnicy oskarżają go o rasizm, seksizm i homofobię. Ma też negatywny stosunek do aborcji.

Twierdzi, że kobiety nie powinny zarabiać tyle samo, co mężczyźni, że nie mógłby wychowywać syna-homoseksualisty. Jest zwolennikiem kary śmierci i tortur. Krytykuje paryskie porozumienie klimatyczne.

Ze względu na swoje poglądy otrzymał już przydomek "Tropikalny Trump".

d1ida15

Podziel się opinią

Share
d1ida15
d1ida15
Więcej tematów