Trwa ładowanie...
d2q0256

Brazylia. Minister kultury zwolniony za splagiatowanie Goebbelsa

Frazy żywcem wyjęte z przemówienia Josepha Goebbelsa, w tle muzyka ulubionego kompozytora Hitlera. Takie wideo zamieścił na Twitterze prawicowy minister kultury Brazylii Roberto Alvim. Został zdymisjonowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brazylijski minister kultury Roberto Alvim sparafrazował przemówienie Goebbelsa
Brazylijski minister kultury Roberto Alvim sparafrazował przemówienie Goebbelsa (PAP/EPA, Fot: TV Special Secretary of Culture)
d2q0256

Zamieszczony na twitterowym koncie ministerstwa film dotyczył nowej edycji Narodowych Nagród Sztuki. W sześciominutowym nagraniu Alvim zapowiedział m.in., że "brazylijska sztuka następnej dekady będzie heroiczna i będzie narodowa".

"Albo będzie głęboko związana z pilnymi aspiracjami naszego narodu, albo będzie niczym" - mówił minister przy dźwiękach fragmentów opery "Lohengrin" Richarda Wagnera.

Jak się okazało, podobnych wyrażeń użył w jednym ze swoich przemówień minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels.

d2q0256

"Niemiecka sztuka następnej dekady będzie heroiczna, będzie stalowo-romantyczna, będzie faktyczna i kompletnie wolna od sentymentalizmu. Będzie narodowa z wielkim patosem, albo będzie niczym" - zapowiadał zaufany człowiek Hitlera, cytowany w biografii autorstwa Petera Longericha.

Alvim odpowiedział na zarzuty inspiracji Goebbelsem twierdząc, że jego lewicowi krytycy niesłusznie wiążą go z nazistą i jego przemówieniem.

"Całe moje przemówienie było oparte o nacjonalistyczny ideał brazylijskiej sztuki i zbieg okoliczności sprawił, że JEDNO zdanie było podobne do przemówienia Goebbelsa. Nie cytowałem go i NIGDY bym tego nie zrobił (...). Ale zdanie to samo w sobie jest perfekcyjne" - napisał minister.

Tłumaczenie to nie przekonało skrajnie prawicowego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który zdymisjonował Alvima za jego "niefortunną wypowiedź".

d2q0256

"Powtarzam, że odrzucamy totalitarne i ludobójcze ideologie takie jak nazizm i komunizm, jak również jakiekolwiek odniesienia do nich. Wyrażamy też pełne i nieograniczone wsparcie dla wspólnoty żydowskiej, której jesteśmy przyjaciółmi i z którą dzielimy wspólne wartości - napisał prezydent na Twitterze.

Przeczytaj również: Pożary w Amazonii. Jair Bolsonaro zmienił zdanie - Brazylia jednak przyjmie zagraniczną pomoc

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler. Rząd zdecydował, co z nim zrobić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q0256

Podziel się opinią

Share
d2q0256
d2q0256
Więcej tematów