Trwa ładowanie...

Braun: doszło do rażącego naruszenia zasad obiektywizmu przez TVP

Zasiadający w Radzie Mediów Narodowych Juliusz Braun zwrócił się do przewodniczącego KRRiT o podjęcie kroków w związku z - jak ocenił - "rażącym naruszeniem przez Telewizję Polską zasad obiektywizmu" w programach nt. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Braun: doszło do rażącego naruszenia zasad obiektywizmu przez TVPŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
dhzpzd9
dhzpzd9

- Zwracam się o podjęcie przez Pana Przewodniczącego działań w związku z rażącym naruszeniem przez Telewizję Polską zasad obiektywizmu i rzetelności w programach związanych z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Działania Telewizji Polskiej, nakierowanie na wzmacnianie podziałów i konfliktów istniejących w społeczeństwie sprzeczne są z polską racją stanu, co narusza przepisy art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - napisał Braun w piśmie do szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego.

Zdaniem Brauna "zawarty w programach Telewizji Polskiej przekaz dotyczący wydarzeń związanych z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej był jednostronny i tendencyjny. Dotyczy to w szczególności kanału TVP INFO". Według Brauna, "przykładem szczególnie rażącym było użycie na tzw. 'pasku' w TVP INFO tytułu: WYBÓR DONALDA TUSKA SUKCESEM NIEMIEC".

- Konstrukcja ta przedstawia jedną z funkcjonujących publicznie opinii, mającą w rzeczywistości charakter silnie nacechowanego emocjonalnie komentarza, jako neutralnej informacji. Nie usprawiedliwia tego skrótowy z natury rzeczy charakter informacji prezentowanych na 'pasku'. Oczywiście pogląd partii i rządu PiS powinien być rzetelnie zaprezentowany, ale niedopuszczalne jest przedstawianie tego poglądu jako obiektywnej informacji - ocenił Braun.

Według niego, "rażąca nierzetelność zastosowanego zabiegu widoczna jest nawet w zestawieniu z prawidłowo zredagowaną informacją w kolejnym wierszu, która brzmi: "B. MAZUREK (PiS): WYBÓR TUSKA NIE WRÓŻY NICZEGO DOBREGO EUROPIE".

dhzpzd9

Braun napisał także, że działanie TVP w opisanych wcześniej sytuacjach "jest rażąco sprzeczne z zasadami określonymi w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, który zobowiązuje telewizję publiczną do oferowania programów i innych usług cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością". Według Brauna, TVP naruszyła również przepisy art. 21 ust. 2, który stwierdza m.in., że "programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny: kierować się odpowiedzialnością za słowo i dbać o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji, rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą i sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej".

- Zwracam się uprzejmie o niezwłoczne wezwanie Telewizji Polskiej do zaniechania działań naruszających przepisy ustawy o radiofonii i telewizji na podstawie uprawnień przewodniczącego KRRiT określonych w art. 10 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji. Jednocześnie zwracam się o skierowanie pod obrady KRRiT, na podstawie przepisów art. 10 ust. 4 ustawy o RTV, projektu uchwały w sprawie wydania decyzji nakazującej zaniechanie przez dostawcę usługi medialnej działań naruszających przepisy ustawy - napisał Braun.

Dodał, że "biorąc pod uwagę systematyczne naruszanie przez TVP przepisów ustawy" zwraca się o nałożenie na nadawcę kary.

Juliusz Braun w latach 1999-2003 był przewodniczącym KRRiT, od 2011 do 2015 r. - prezesem TVP, od 2016 r. jest członkiem Rady Mediów Narodowych. Był posłem na Sejm czterech kadencji, z Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii wolności.

TVP dotychczas nie skomentowało sprawy.

dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj