Trwa ładowanie...
d3vky2z

Brat premiera Kosowa Mustafy otrzymał azyl w Niemczech

• Premier Kosowa Isa Mustafa potwierdził doniesienia prasowe, że jego brat wyemigrował z kraju
• W 2015 roku otrzymał azyl w Niemczech
• Według danych UE około 70 tys. Kosowian złożyło w ostatnich latach wnioski o azyl
• Moja rodzina dzieli los pozostałych obywateli Kosowa - dodał premier
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brat premiera Kosowa Mustafy otrzymał azyl w Niemczech
(WP, Fot: Robert Kulig)
d3vky2z

- To prawda. Zostałem poinformowany przez rodzinę i brata, że poprosił on o azyl za granicą, by móc otrzymać pomoc medyczną w związku z ciężką chorobą, której nie można leczyć w Kosowie - napisał premier. - Dowodzi to tylko tego, że moja rodzina dzieli los pozostałych obywateli Kosowa, jak i problemy, z którymi muszą sobie radzić - kontynuował Mustafa.

Brat premiera, Ragip, przedostał się przez Serbię i Węgry do Francji, gdzie odrzucono jednak jego wniosek o azyl, który przyznano mu następnie w Niemczech, w Nadrenii-Palatynacie - podał portal informacyjny Insajderi.com.

Kosowo to niespełna dwumilionowy kraj, należący do najbiedniejszych państw w Europie. Kosowianie uciekają za granicę przed ubóstwem, w którym żyje prawie 40 proc. obywateli kraju, zamieszkanego w większości przez Albańczyków. Bezrobocie w Kosowie wynosi według oficjalnych szacunków 30 proc., a wśród młodych ludzi w wieku 15-24 lata nawet 56 proc.

d3vky2z

Berlin poinformował na początku roku, że od stycznia do grudnia 2015 roku odnotowano dużą liczbę imigrantów z państw bałkańskich - prawie 70 tys. ludzi z Albanii i ponad 33 tys. z Kosowa.

Od października ubiegłego roku w Niemczech obowiązują jednak zaostrzone przepisy azylowe umożliwiające szybszą deportację obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu; wnioski obywateli Kosowa, Albanii i Czarnogóry, uznanych przez UE za kraje bezpieczne, będą mogły być rozpatrywane w trybie przyspieszonym, a ich szanse na pozostanie w Niemczech są bardzo niewielkie.

Komisja Europejska wyjaśnia, że kraj znajdujący się na unijnej liście państw bezpiecznych to taki, w którym nie ma prześladowań, nie stosuje się w nim tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania bądź kar, nie występuje w nim zagrożenie poprzez użycie przemocy i nie ma tam konfliktu zbrojnego. KE informuje na swych stronach, że zaledwie 6,3 proc. wniosków o azyl złożonych w 2014 roku przez Kosowian było uzasadnionych i sześć państw członkowskich wskazało Kosowo jako bezpieczny kraj pochodzenia.

d3vky2z

Podziel się opinią

Share
d3vky2z
d3vky2z