Trwa ładowanie...
d3g2p2o
krew

Brakuje krwi. Lekarze alarmują

W kilku województwach, w tym w dolnośląskim, trwają teraz ferie. Nie mają ich jednak pacjenci - podkreślają lekarze. Apelują, by oddawać regularnie krew. W stacjach krwiodawstwa, między innymi we Wrocławiu, jej brakuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolnośląskie alarmuje o niedoborze krwi w stacjach krwiodawstwa
Dolnośląskie alarmuje o niedoborze krwi w stacjach krwiodawstwa (123RF.COM)
d3g2p2o

Lekarze donoszą o dużych zapotrzebowaniach na krew. Odczuwają brak krwiodawców, którzy wyjechali na ferie.

O sprawie informuje RMF FM. W stacji krwiodawstwa we Wrocławiu brakuje grup A Rh-, O Rh-, B Rh. - Cały czas przypominamy naszym krwiodawcom, że w okresie ferii pacjenci tych ferii nie mają. Grupa krwi każda jest ważna. Każdej krwi potrzebujemy - powiedziała Anita Wojciechowska-Chorębała z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Krew potrzebna też jest zawsze i nie można jej zbyt długo magazynować, dlatego lekarze apelują o regularne jej oddawanie.

d3g2p2o

Zobacz też: Ten dron może uratować życie. Zobacz transport medyczny przyszłości

Koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania. Koncentrat krwinek płytkowych - w ciągu pięciu dni.

- Grupa, która jest potrzebująca, niestety ciągle rośnie - dodała Wojciechowska-Chorębała. Nie jest jednak najgorzej. Krwiodawców, którzy oddają krew po raz pierwszy, jest coraz więcej.
Są jednak okresy, gdy chętnych brakuje, a zapotrzebowanie nie maleje. Stąd apel o regularne zgłaszanie się do stacji.

Kto może oddać krew?

Krwiodawca nie może mieć mniej niż 18 lat i więcej niż 65. Musi być osobą zdrową.

Jak radzą lekarze, przed oddaniem krwi, należy się wyspać i odpocząć. Co więcej, zaleca się, by dzień wcześniej wypić około dwóch litrów płynów. Rano, bezpośrednio przed wizytą, powinniśmy zjeść lekkostrawne śniadanie.

Źródło: RMF FM

d3g2p2o

Podziel się opinią

Share

d3g2p2o

d3g2p2o
Więcej tematów