Brak pieniędzy ograniczy liczbę przeszczepów
W Mikołajkach na Mazurach zakończył się w sobotę V Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego z udziałem ponad 500 specjalistów z Polski i zagranicy. Zdaniem lekarzy, główne tegoroczne problemy polskiej transplantologii to zmniejszenie pieniędzy na przeszczepy oraz zbyt mała liczba narządów potrzebnych do transplantacji.
Zdaniem prof. Jacka Szmidta, prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, niska liczba przeszczepianych narządów, pochodzących od żywych dawców, to skutek wciąż zbyt małej edukacji ludzi. Narządy pobrane od żywych dawców, m.in. nerki, stanowią niecałe 5% wszystkich przeszczepianych narządów. Całą resztę stanowią narządy pobierane ze zwłok - stwierdził specjalista.
Około 15% rodzin nie zgadza się na pobranie narządów od zmarłej bliskiej osoby - ocenił Szmidt. Innym problemem polskich lekarzy transplantologów jest zmniejszenie pieniędzy na przeszczepy. Jak powiedział prof. Szmidt, w tym roku liczba takich zabiegów w porównaniu z ubiegłym rokiem może zmniejszyć się o około 20%. Ministerstwo zdrowia, które finansuje wysokospecjalistyczne usługi, a do takich należą transplantacje, przekazało na nie mniej pieniędzy. (jask)