Trwa ładowanie...
d2fsul5

Brak pieniędzy ograniczy liczbę przeszczepów

W Mikołajkach na Mazurach zakończył się w sobotę V Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego z udziałem ponad 500 specjalistów z Polski i zagranicy. Zdaniem lekarzy, główne tegoroczne problemy polskiej transplantologii to zmniejszenie pieniędzy na przeszczepy oraz zbyt mała liczba narządów potrzebnych do transplantacji.

d2fsul5
d2fsul5

Zdaniem prof. Jacka Szmidta, prezesa Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, niska liczba przeszczepianych narządów, pochodzących od żywych dawców, to skutek wciąż zbyt małej edukacji ludzi. Narządy pobrane od żywych dawców, m.in. nerki, stanowią niecałe 5% wszystkich przeszczepianych narządów. Całą resztę stanowią narządy pobierane ze zwłok - stwierdził specjalista.

Około 15% rodzin nie zgadza się na pobranie narządów od zmarłej bliskiej osoby - ocenił Szmidt. Innym problemem polskich lekarzy transplantologów jest zmniejszenie pieniędzy na przeszczepy. Jak powiedział prof. Szmidt, w tym roku liczba takich zabiegów w porównaniu z ubiegłym rokiem może zmniejszyć się o około 20%. Ministerstwo zdrowia, które finansuje wysokospecjalistyczne usługi, a do takich należą transplantacje, przekazało na nie mniej pieniędzy. (jask)

d2fsul5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fsul5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj