"Brak odpowiedniej strategii prywatyzacyjnej w Polsce"
Profesor Jan Winiecki, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego powiedział, że kontrowersje towarzyszące wyborowi nowego szefa Polskiego Koncernu Naftowego Orlen świadczą o braku odpowiedniej strategii prywatyzacyjnej w Polsce. Profesor Winiecki dodał, że nie najlepiej odbija się to na wizerunku tego typu firm, bo cały czas toczą się w nich różnego typu gierki, w czyjej gestii znajdzie się najwięcej dobrze opłacalnych stanowisk.
Nad ranem rada nadzorcza spółki, po blisko 22-godzinnym posiedzeniu wybrała na prezesa PKN Orlen Jacka Walczykowskiego, dotychczasowego wiceprezesa Nafty Polskiej. Zastąpił on Zbigniewa Wróbla, którego dymisji domagał się premier Marek Belka.
Ministerstwo Skarbu Państwa zbada, dlaczego nowego prezesa Polskiego Koncernu Naftowego Orlen wybrano w innym trybie niż wcześniej ustalono.
Według ustaleń rady nadzorczej spółki, wyłanianiem kandydatów na fotel prezesa PKN Orlen miała się zająć specjalistyczna firma, specjalnie w tym celu zatrudniona. Przygotowała ona listę 14 osob, z których miał zostać wyłoniony nowy szef płockiego Koncernu. Decyzja o powołaniu na to stanowisko kandydata spoza listy oznacza odstąpienie od przyjętej procedury - wynika z komunikatu przesłanego nam przez resort skarbu. Zdaniem Ministerstwa zaakceptowana wcześniej procedura obsady fotela prezesa płockiej spółki była zgodna z zasadami ładu korporacyjnego, o których przestrzeganie resort skarbu apelował do władz spółki. Zarazem procedura ta - dobrze przyjęta przez opinię publiczną - pozytywnie oddziaływała na wizerunek spółki - podkreślono w komunikacie.
Rynek dość nerowo przyjął informacje o wyborze na nowego prezesa Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Kurs akcji spółki w porówaniu ze środowymi notowaniami spadł o 3%.