PolskaBp Wojciech Polak: Episkopat będzie ponawiał prośbę ws. nauczania religii

Bp Wojciech Polak: Episkopat będzie ponawiał prośbę ws. nauczania religii

Podczas najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będziemy ponawiać prośbę o nowelizację rozporządzenia ministra edukacji narodowej w kwestii nauczania religii w szkołach - powiedział sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Bp Wojciech Polak: Episkopat będzie ponawiał prośbę ws. nauczania religii
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński

- Będziemy ponawiać prośbę na różnych gremiach, dotyczącą nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej o miejscu m.in. religii i etyki w nauczaniu szkolnym. Ponowimy ją także podczas najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, jeśli do tego czasu nie zostanie ono znowelizowane - podkreślił sekretarz Episkopatu.

Rozporządzenie to ma wejść w życie 1 września 2012.

Bp Polak przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski w wydanym w sobotę komunikacie ponownie upomina się o konieczność szybkiej nowelizacji rozporządzenia i tłumaczy, że dotychczasowe wyjaśnienia ministerstwa skierowane do samorządów mają charakter jedynie interpretacji dokumentu.

- Najlepszą formą byłaby zmiana nowelizacji tego rozporządzenia i powrót do tego, co było, i nie byłoby konieczności interpretacji tego dokumentu - podkreślił bp Polak. Dodał, że do tej pory głos minister Krystyny Szumilas jest jedynie interpretacją tych przepisów dla poszczególnych gremiów. - Natomiast samorządy oczekują jasnych wykładni prawa. Stąd też nasz niepokój, że samorządy ciągle w sposób jasny nie mają wyłożonych tych przepisów - zaznaczył sekretarz Episkopatu.

- Nasze obawy wiążą się z tym, że jeżeli nie będzie jasnych zapisów w rozporządzeniu, a interpretację przerzuci się na samorządy, to one mogą interpretować te przepisy po swojemu. Stąd też istnieje możliwość deprecjacji katechezy i spychania jej na margines, czy też dewaluowanie tego przedmiotu, który jest potrzebny nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale dla ogólnego wychowania człowieka - podkreślił sekretarz Episkopatu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w rozporządzeniu wykreśliło zajęcia z religii z ramowego nauczania w szkołach. W ocenie Episkopatu jest to "pewna dyskryminacja religii w stosunku do innych przedmiotów" oraz "wprowadza to zamęt w samorządach i wśród katechetów".

Minister edukacji Krystyna Szumilas zapewniała Episkopat, że rozporządzenie nie wprowadza zmian w nauczaniu religii i finansowaniu tych lekcji. Jednak w ocenie KEP nie jest to zadowalające i domaga się przywrócenia nauczania religii do ramowego planu nauczania, zgodnie z zapisami konkordatu. Episkopat chce także zabezpieczenia bezpłatności lekcji religii w przedszkolach.

MEN na swojej stronie internetowej wyjaśniało, że religia, podobnie jak etyka czy wychowanie do życia w rodzinie, znajduje się w ramowych planach nauczania w grupie przedmiotów nieobowiązkowych.

- Każdy ramowy plan nauczania dla danego typu szkoły zawiera zajęcia o różnym charakterze: po pierwsze takie zajęcia, których wymiar jest określony wprost w danym ramowym planie nauczania, po drugie takie zajęcia, których wymiar określają inne rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Pierwsza grupa zajęć to obowiązkowe zajęcia edukacyjne (i zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych). Do drugiej grupy zajęć należą: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny, zajęcia sportowe w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego - podkreślało MEN.

Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, które ma wejść w życie 1 września 2012 r., minister edukacji podpisała 20 stycznia. Wiąże się ono z rozpoczętą we wrześniu 2009 r. reformą edukacji i stopniowym wprowadzaniem nowej podstawy programowej nauczania. W podstawie określone jest, czego i na jakim etapie nauki uczeń musi się nauczyć. Podstawa jest dokumentem, w oparciu o który pisane są podręczniki szkolne i programy nauczania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)