Bp. Stanisław Wielgus nowym arcybiskupem warszawskim?
Nowym arcybiskupem warszawskim będzie biskup Stanisław Wielgus - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Nominacja ma nastąpić w środę w południe.
Kard. Glemp po skończeniu 75 lat, w grudniu 2004 roku - zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego - złożył na ręce papieża Jana Pawła II rezygnację z pełnienia funkcji metropolity. Jan Paweł II przedłużył mu posługę do 31 lipca tego roku. Kard Glemp, który 1 sierpnia powinien przejść na emeryturę, pozostaje jednak metropolitą do czasu mianowania przez papieża Benedykta XVI jego następcy.
Według źródeł kościelnych nowy metropolita warszawski nie będzie zarazem prymasem, a tytuł ten ma być na powrót związany z archidiecezją gnieźnieńską. Według ekspertów prawa kanonicznego, kardynał Glemp zachowa jednak dożywotnio tytuł prymasa.
Biskup płocki Stanisław Wielgus jest wybitnym specjalistą w dziedzinie filozofii średniowiecznej. Przewodniczy Radzie Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 1989-1998 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez cztery lata pełnił funkcję wiceprezydenta Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
W 1991 roku papież Jan Paweł II powołał go na uczestnika Synodu Biskupów Europejskich.
Stanisław Wielgus opublikował kilkanaście książek i ponad 500 artykułów naukowych i popularnonaukowych. W latach 1989-98 był przewodniczącym redakcji naczelnej Encyklopedii Katolickiej. Jest redaktorem naczelnym serii wydawniczej "Acta Mediaevalia" oraz członkiem komitetu redakcyjnego "Studiów mediewistycznych". Jest członkiem 10 towarzystw naukowych w Polsce i na świecie.
Stanisław Wojciech Wielgus urodził się 23 kwietnia 1939 roku w Wierzchowiskach koło Janowa Lubelskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1962 roku w Lublinie z rąk biskupa Piotra Kałwy. 24 maja 1999 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji płockiej. Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
W latach 1973-1975 i 1978 - był stypendystą Fundacji im. Alexandra Humboldta na Uniwersytecie Monachijskim w Martin Grabmann Institut. Habilitację uzyskał w 1980 roku z filozofii, w 1988 roku został profesorem filozofii, w 1992 - profesorem zwyczajnym. Od 1969 roku jest pracownikiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. W 1998 roku otrzymał nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka, a w 1999 - Lubelskie Towarzystwo Naukowe odznaczyło go wyróżnieniem "Resolutio Pro Laude".