Trwa ładowanie...
d1w8sxk
04-01-2007 15:00

Bp Pieronek: Kościół jest w kryzysie

Zdaniem bp. Tadeusza Pieronka, obecne
wydarzenia dotyczące lustracji są niewątpliwie wielkim
doświadczeniem dla Kościoła, który ciągle jest w kryzysie. W tej sytuacji każdy
powinien szukać najmądrzejszego wyjścia.

d1w8sxk
d1w8sxk

_ Należy to robić w duchu sprawiedliwości i prawdy, bo przekroczenie granic uczciwości nie pomoże, a jeszcze bardziej zaszkodzi_ - uważa bp Pieronek.

Bp Pieronek nie chciał odnosić się bezpośrednio do sprawy lustracji abpa Wielgusa, pozostawiając to rzecznikowi Episkopatu. Odpowiadał na pytania dotyczące ogólniejszych kwestii, dotyczących kryzysu i lustracji w Kościele.

Sądzę, że Kościół żyje ciągle w kryzysie, tzn. istnieje zawsze napięcie między dobrem a złem, i zawsze jest co w tym Kościele robić. Myślę, że to, co przeżywamy, to jest niewątpliwie wielkie doświadczenie dla Kościoła i każdy powinien szukać tutaj najmądrzejszego wyjścia. I nie sądzę, żeby to było łatwe, bo to jest w pewnym sensie nowe zjawisko - powiedział biskup zapytany o kryzys w Kościele.

Sądzę, że troska o Kościół obarcza nas wszystkich i podchodzenie do tych spraw spokojnie, bez zbędnych emocji, a zwłaszcza podchodzenie w duchu sprawiedliwości i prawdy, jest konieczne. Bo jeżeli przekroczy się pewne granice uczciwości, to to nie pomaga, a szkodzi - dodał biskup.

d1w8sxk

Pytany o rolę świeckich publicystów w tym procesie Pieronek odparł: Niech piszą prawdę. Ale to jest tak, że pisać prawdę, to jest zajęcie stanowiska bardzo obiektywnego. A czy notatka, pojawiająca się w prasie i brzmiąca w ten sposób, że ten czy ów ksiądz był agentem SB, bez żadnych argumentów wspierających taką tezę, jest zgodna z powołaniem dziennikarza? Ja wątpię - mówił biskup.

Zastrzegł jednak, by "nie wciągać go w dyskusję na 'te tematy'". Sam jestem pełen wątpliwości i pozwólmy sobie przemyśleć te rzeczy. To nie jest takie proste. Zobaczymy, co przyniesie najbliższy czas - powiedział.

Biskup Tadeusz Pieronek uczestniczył w krakowskiej kurii w metropolitalnym spotkaniu biskupów, zwołanym przez kard. Stanisława Dziwisza. Spotkanie nawiązywało do spotkań, organizowanych przez kard. Karola Wojtyłę od 1966 roku. Ks. kard. Dziwisz chce kontynuować tę tradycję, która okazała się potrzebna i pomocna, dlatego, że kolegialność biskupów na poziomie ponaddiecezjalnym jest wypełnieniem zadania dla biskupów, żeby działali razem. Na takich spotkaniach metropolitalnych można się podzielić doświadczeniem, omówić różne sprawy - powiedział bp Pieronek.

Jak poinformował, podczas czwartkowego spotkania omawiano historię tych spotkań, mówiono o problemach duszpasterskich, Centrum Jana Pawła II i lustracji, ale "w wymiarze lokalnym".

d1w8sxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w8sxk
Więcej tematów