WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
papież

Bp Pieronek: dzika lustracja nie znalazła poparcia papieża

Dzika lustracja nie znalazła poparcia papieża
- tak bp Tadeusz Pieronek skomentował słowa Benedykta XVI do
duchowieństwa w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Biskup
zaznaczył, że "papież nie nazwał tych spraw po imieniu", ale jego
wypowiedź można odczytać jako ocenę lustracji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Papież powiedział m.in., że trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń (...). Potrzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości, ale też nie rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań.

Zdaniem bp. Pieronka, mówiąc o tym, co można było przecież odczytać jako ocenę lustracji, papież powołał się na prawdy, które są w Ewangelii i w dobrych zwyczajach w państwie: że potrzebne jest zachowanie zasady domniemania niewinności, a oskarżenia mogą być kierowane wtedy, kiedy są na to dowody. Dzika lustracja nie znalazła poparcia papieża - dodał.

W ocenie bpa Pieronka, papież mówił jakie są nadzieje w stosunku do duchowieństwa nie tylko w Polsce, bo to było adresowane do wszystkich. Ale trzeba to było wziąć do siebie, bo mówił to do nas Polaków - dodał. Papież podkreślał m.in., że wierni oczekują od kapłanów tylko jednego - aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem; a nie, by byli ekspertami od "ekonomii, budownictwa, czy polityki".

WP

Bp Pieronek zaznaczył też, że w przemówieniu Benedykta XVI "wyraźny był emigracyjny wątek". (Trzeba, aby wyjeżdżającym towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji - mówił papież). Bp.Pieronek zaznaczył, że Episkopat Polski stara się kierować tą zasadą. To jest proces, który się dokonuje, ale nie da się tego zrobić z dnia na dzień i zaspokoić wszystkich potrzeb, bo przecież ci ludzie są rozproszeni po całej Europie - zaznaczył bp Pieronek.

Polub WP Wiadomości
WP
WP