Bp Napierała: brońcie ziemi przed cudzoziemcami
O obronę polskiej ziemi przed cudzoziemcami,
którzy będą chcieli ją kupować, kiedy tylko pozwoli im na to
prawo, zaapelował do rolników, uczestniczących w
dożynkach diecezjalnych w Pleszewie (Wielkopolskie), ordynariusz
diecezji kaliskiej biskup Stanisław Napierała.
19.08.2007 | aktual.: 19.08.2007 16:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rolnicy, ludzie pracy na roli - w was nadzieja. Ciągle w was największa nadzieja. Chyba jak nigdy w przeszłości. Przed wami ogromnie ważne i trudne zadanie - obrony polskiej ziemi, obrony naszej ojczyzny - mówił biskup w homilii, wygłoszonej podczas dożynkowej mszy świętej.
Ordynariusz kaliski przypomniał, że szybko zbliża się termin, od którego cudzoziemcom będzie wolno bez przeszkód kupować ziemię w Polsce. Oni mają pieniądze i pewnie będą gotowi zapłacić za polską ziemię wysoką cenę, która i tak będzie niższa niż kupno ziemi w ich kraju - ostrzegł biskup Napierała.
Niepokojące jest w tej sytuacji - zdaniem hierarchy - dające się zauważyć ostatnio "pewne rozluźnienie więzi rolnika z ziemią" i to, że "młodzi ludzie często jakby nie widzieli przyszłości w pracy na roli".
Nasi ojcowie bronili ziemi. Bronili jej w okresie przymusowej kolektywizacji w PRL-u. Nasi praojcowie obronili polską ziemię przed agresją obcych, płacąc niekiedy cenę własnej krwi i życia. Dziś nasze pokolenie może tę ziemię stracić za pieniądze niewielkie, w porównaniu z tymi, które w przeszłości musieli wydawać na wojnę z Polską o jej ziemie agresorzy i najeźdźcy - mówił biskup.
Hierarcha ostrzegł rolników, że w wypełnianiu tego zadania jakim jest obrona ziemi przed obcokrajowcami mogą być osamotnieni, bo i pokusa sprzedaży może być duża, i mogą nalegać na to i doradzać także ich bliscy. Nie poddawajcie się. Trwajcie. Myślę, że większość Polaków będzie was wspomagać - zaapelował biskup kaliski.
W dożynkach w Pleszewie uczestniczyli rolnicy z 33 dekanatów diecezji kaliskiej. Rozpoczął je korowód z wieńcami dożynkowymi, który z rynku przeszedł na miejski stadion, gdzie odbyły się główne uroczystości.