Boże Ciało 2020. Czy będzie procesja ulicami miast? Wytyczne biskupów

Tegoroczne Boże Ciało będzie inne niż zazwyczaj przez pandemię koronawirusa. W wielu archidiecezjach biskupi apelują do księży, żeby zorganizować procesje tylko wokół kościoła, a nie po ulicach miast.

Boże Ciało 2020. Czy będzie procesja ulicami miast? Wytyczne biskupów
Źródło zdjęć: © PAP
Szymon Łożyński

04.06.2020 | aktual.: 04.06.2020 12:15

W 2020 roku Boże Ciało będzie obchodzone w czwartek 11 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy. Katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej, poza osobami z dyspensą.

W poprzednich latach wierni tłumnie uczestniczyli najpierw w mszy świętej, a potem w procesji eucharystycznej, w której kapłan z Najświętszym Sakramentem szedł ulicami miast do czterech ołtarzy.

W tym roku obchody uroczystości Bożego Ciała będą jednak wyglądać inaczej. Biskupi zalecają, żeby nie odbyły się procesje ulicami miast. Ze względu na limit 150 osób w zgromadzeniach poza świątynią, proszą, żeby kapłani zorganizowali procesję wokół kościoła po kilku mszach świętych. Jest jednak kilka wyjątków - w archidiecezji krakowskiej czy gnieźnieńskiej biskupi zezwalają na tradycyjne procesje.

Ostateczna forma obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od poszczególnej archidiecezji i diecezji. Prezentujemy zalecenia największych z nich.

Boże Ciało 2020. Archidiecezja poznańska

"Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła. Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zaleca się, by odbyło się kilka procesji" - czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.

Archidiecezja warszawska

"Parafialne procesje Bożego Ciała nie mogą odbywać się na zewnątrz kościoła z licznym udziałem wiernych. W związku z tym, zgodnie z roztropnością Księży Proboszczów, można przeprowadzić na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących rygorów sanitarnych" - informuje archidiecezja warszawska.

Archidiecezja wrocławska

"Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w diecezji włocławskiej będzie miała następujący przebieg: na zakończenie Mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna; procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele)" - czytam na stronie archidiecezji wrocławskiej.

Boże ciało 2020. Archidiecezja częstochowska

"Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży" - poinformowała archidiecezja częstochowska.

Diecezja bydgoska

"Kuria Diecezji Bydgoskiej z polecenia Biskupa Ordynariusza Jana Tyrawy informuje, że w Uroczystość Bożego Ciała zalecamy, by po Mszy Św. procesje przeprowadzić tylko wokół kościoła parafialnego bez ołtarzy bocznych" - czytamy na stronie internetowej diecezji.

Archidiecezja białostocka

"Mając na uwadze nowe decyzje służb medycznych w zgromadzeniach poza budynkami może uczestniczyć do 150 osób. Uwzględniając powyższe zasady wszystkie procesje Bożego Ciała należy zorganizować tylko na terenie przykościelnym, a nie na ulicach miast i miejscowości" - poinformowała archidiecezja białostocka.

Boże Ciało 2020. Archidiecezja krakowska

"Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała.

Archidiecezja gnieźnieńska

"Przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult)" - poinformowała archidiecezja gnieźnieńska.

Źródło: archwwa.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)