Trwa ładowanie...
d2ng0qb

Borys Budka zamieszcza zdjęcie Zbigniewa Ziobry. I wytyka błąd Platformy sprzed lat

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w piątkowy wieczór umieścił na Twitterze czarno-białe zdjęcie ministra sprawiedliwości. Borys Budka zapewnia użytkowników portalu, że w sprawie Zbigniewa Ziobry. Tym samym nawiązuje do nieudolnej próby postawienia polityka PiS przed Trybunałem Stanu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka (PAP, Fot: PAP, Radek Pietruszka)
d2ng0qb

"Już nikt nigdy przez tego człowieka skrzywdzony nie będzie. Drugi raz nie powtórzymy błędu. Obiecuję" - napisał na Twitterze Borys Budka. Wpis przewodniczącego ma podwójne znaczenie. Podstawowe to te nawiązujące do nieudanej próby postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu w 2015 roku.

Wniosek potrzebował wtedy sejmowej większości kwalifikowanej (276 posłów). Platformie Obywatelskiej do "wygrania" tego głosowania zabrakło 5 głosów. Na posiedzeniu Sejmu zabrakło m.in. ówczesnej premier Ewy Kopacz, czy byłego marszałka Izby Radosława Sikorskiego oraz innych 7 posłów PO. W głosowaniu nie wzięło udział 7 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 4 posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym wniosek o postawienie Ziobry przed Trybunałem upadł.

d2ng0qb

Z kolei fraza "nikt przez tego człowieka skrzywdzony nie będzie" odnosi się do wypowiedzi Zbigniewa Ziobry z legendarnej już konferencji prasowej dotyczącej "sprawy Mirosława G.". Ówczesny minister sprawiedliwości przedstawił na niej film z zatrzymania Mirosława Garlickiego, któremu Ziobro zarzucał przestępstwa kryminalne. "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie" - oznajmił 13 lat temu Ziobro.

Ta wypowiedź stała się przyczyną wytoczenia procesu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. Garlicki wygrał sprawę w obu instancjach. Na mocy orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Krakowie z grudnia 2008 były minister sprawiedliwości został zobowiązany do publicznych przeprosin oraz uiszczenia zadośćuczynienia.

Przeczytaj też: Wybory prezydenckie 2020. Zbigniew Ziobro: jesienne wybory to szaleństwo opozycji

d2ng0qb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

d2ng0qb

Podziel się opinią

Share
d2ng0qb
d2ng0qb
Więcej tematów