Trwa ładowanie...
dwzwp9o

BOR płaci niewiele, zatrudnia nowych ludzi, ale wakaty wciąż są

Wynagrodzenia w elitarnym Biurze Ochrony Rządu mogą zaskakiwać - wcale nie są wysokie. Jak dowiaduje się WP, średnia pensja w całym Biurze wynosi 3 890 zł brutto. W ciągu roku w liczącej ok. 2 tys. osób służbie sporo było za to awansów - ponad 400.
Share
BOR płaci niewiele, zatrudnia nowych ludzi, ale wakaty wciąż są
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: WOJCIECH SURDZIEL
dwzwp9o

Choć Biuro Ochrony Rządu nie chce podawać danych co do liczebności tej służby, to wiadomo, że BOR liczy ok. 2 tys. zatrudnionych. Gdy Platforma Obywatelska odchodziła od władzy, to Biuro miało kilkaset wakatów.

W projekcie budżetu na rok 2017 przewidziano, że w kasie Biura znajdzie się prawie 233 mln zł. To wzrost, bo w poprzednim budżecie BOR-owi zapisano ok. 200 mln zł. Szefostwo Biura po przejęciu władzy przez PiS alarmowało, że potrzebne jest jego pilne dofinansowanie uzupełnienie korpusu "borowików". Na stronach BOR cały czas widnieje zresztą ogłoszenie o naborze na funkcjonariuszy.

W BOR jednak nie zarabia się wielkich pieniędzy. Średnie wynagrodzenie funkcjonariusza służb przygotowawczych wynosi, jak informowało Biuro, ok. 4,5 tys. zł brutto. Z danych, jakie uzyskaliśmy z BOR, wynika jednak, że w ciągu minionego roku (od 4 grudnia 2015 r. do dnia 22 listopada br.) liczebność Biura wzrosła, ale nieznacznie. Zwolniono bowiem 66 funkcjonariuszy i 17 pracowników, a powołano do służby 84 funkcjonariuszy i 30 pracowników.

dwzwp9o

W BOR trwa jednak wspinaczka po stopniach służbowych. W ciągu roku awansowano ponad 400 funkcjonariuszy, w tym 11, 12, 18 i 33 osoby na odpowiednio stopnie pułkownika, podpułkownika, majora i kapitana. Po tych zmianach w BOR jest jeden generał brygady (szef BOR Andrzej Pawlikowski), a osoby o niższych stopniach stanowią teraz 3 proc. (pułkownicy), 6 proc. (podpułkownicy), 5 proc. (majorzy) i 5 proc. (kapitanowie).

Jak informuje nas Natalia Markiewicz, rzeczniczka prasowa Biura Ochrony Rządu, według najnowszych danych o wynagrodzeniach w całym BOR-ze (pracownicy i funkcjonariusze) średnia pensja wynosi 3 890 zł brutto. W ciągu nieco ponad roku (w porównaniu do czerwca 2015 r.) wzrosła o 300 zł. Do tych kwot oczywiście dochodzą dodatki w postaci np. dodatku za wysługę lat.

dwzwp9o

Podziel się opinią

Share
dwzwp9o
dwzwp9o
Więcej tematów