BOR: niewybuch u premiera - 75 mm, przeciwpancerny
Niewybuch, znaleziony we wtorek w kancelarii premiera to przeciwpancerny pocisk kumulacyjny kalibru 75 mm z czasów II wojny światowej - powiedział rzecznik Biura Ochrony Rządu Dariusz Aleksandrowicz.
21.11.2007 | aktual.: 21.11.2007 18:49
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/bomba-u-premiera-6038645534691969g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/bomba-u-premiera-6038645534691969g )
Bomba u premiera
BOR wyjaśnia, w jaki sposób w stropie jednej z sal budynku Kancelarii znalazł się niewybuch i jakie zagrożenie mógł stanowić dla osób tam pracujących. We wtorek wieczorem, po znalezieniu pocisku, z budynku Kancelarii ewakuowano przebywające w nim osoby.
Jak wyjaśnił Aleksandrowicz, po zakończeniu postępowania zapadnie decyzja, czy zostaną sprawdzone - pod względem ewentualnych niewybuchów - także inne obiekty rządowe.
We wtorek wieczorem ewakuowano osób przebywające w budynku kancelarii premiera. Pocisk znalazła ekipa remontowa w stropie nad holem - przed salą kolumnową, w środkowym skrzydle budynku.
W sumie budynek opuściło ponad sto osób, w tym premier Donald Tusk. Pocisk ok. godz. 22.00 wojskowi saperzy przewieźli na poligon.
Z informacji znajdujących się na stronach kancelarii wynika, że budynek pochodzi z początku XX wieku. We wrześniu 1939 r., w czasie oblężenia Warszawy, gmach został zbombardowany. Parter budynku i skrzydło północne zajęte zostały na koszary SS. Natomiast zrujnowane skrzydło południowe wraz z przyległym ogrodem stało się miejscem egzekucji ludności Warszawy i palenia zwłok, m.in. więźniów Gestapo.
Gruntowana przebudowa budynku zaczęła się w 1946 r. i trwała dwa lata. Wtedy właśnie w skrzydle środkowym nadbudowano tzw. salę kolumnową, a od frontu dobudowano trzecie piętro. Ponieważ gmach przeznaczono na siedzibę Rady Państwa, hol główny, klatka schodowa prowadząca na I piętro oraz niektóre sale uzyskały charakter reprezentacyjny.