Trwa ładowanie...
d413xvg
Bojownicy IS zniszczyli w Iraku posągi i rzeźby sprzed kilku tysięcy lat
x-news/TVN 24

Bojownicy IS zniszczyli w Iraku posągi i rzeźby sprzed kilku tysięcy lat

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli w północnym Iraku kolekcję bezcennych posągów i rzeźb sprzed kilku tysięcy lat - wynika z nagrania wideo zamieszczonego w internecie przez to dżihadystyczne ugrupowanie zbrojne.
Share
d413xvg

Na filmie widać mężczyznę niszczącego młotem posągi, spośród których kilka pochodzi z 7 w. p.n.e., z czasów asyryjskich. Niezidentyfikowany mężczyzna mówi, że zabytki zostały zniszczone, ponieważ promowały bałwochwalstwo.

- Prorok Mahomet nakazał nam pozbyć się posągów i relikwii. I jego towarzysze czynili to samo, gdy podbijali kraje po nim - mówi mężczyzna na nagraniu. - Muzułmanie, te relikwie, które widzicie za mną, to bożki, które nie są Bogiem, i które były czczone w minionych wiekach (...) Asyryjczycy, Akadyjczycy i inni czcili bogów deszczu, rolnictwa i wojny i oddawali im wszelkiego rodzaju hołdy - dodaje.

Zniszczone antyki najprawdopodobniej pochodzą z muzeum w Mosulu na północy Iraku, który został zajęty przez bojowników IS w czerwcu ub.r. - powiedział agencji Reutera dawny pracownik muzeum.

d413xvg

Jak pisze Reuters, na filmie pokazano duże pomieszczenie usiane rozczłonkowanymi posągami. Bojownicy zrzucali posągi z cokołów i rozbijali je na podłodze; jeden z nich niszczył dużą rzeźbę skrzydlatego byka przy użyciu wiertarki. W tle nagrania słychać islamskie piosenki.

Bezcenne i unikatowe

Jak oceniła Lamia al-Gailani, iracka archeolożka współpracująca z londyńskim Instytutem Archeologii, islamscy bojownicy spowodowali niewyobrażalne szkody. - To nie tylko dziedzictwo Iraku: to dziedzictwo całego świata, to dziedzictwo całej ludzkości - powiedziała Reuterowi.

- Artefakty te są "bezcenne i unikatowe. To niewiarygodne. Nie chcę być już Irakijką - oświadczyła, porównując najnowsze zniszczenia z wysadzeniem przez afgańskich talibów w 2001 r. olbrzymich posągów Buddy.

d413xvg

Archeolożka dodała, że wydaje się, iż prócz skrzydlatych byków z Niniwy i Nimrudu islamiści zniszczyli również posągi ze starożytnej Hatry (Al-Hadr) i Partii, liczące ok. 2 tysięcy lat.

Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć. IS dokonało już masowych zabójstw setek schwytanych żołnierzy syryjskich i irackich, a nawet członków konkurencyjnych ugrupowań sunnickich.

Zobacz również: ISIS wykorzystuje dzieci

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów