Bojkot Ławrowa na Malcie? Sąsiad Polski się z nim spotkał

Przedstawiciele kilku państw opuścili salę obrad, gdy przemawiał szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Nie zrobił tego jednak szef słowackiej dyplomacji Juraj Blanar. Nie tylko nie wyszedł z sali, ale również uznał za stosowne się z nim spotkać. O tym wcześniej zaplanowanym spotkaniu jako pierwsze poinformowało rosyjskie MSZ.

Bojkot Ławrowa na Malcie? Sąsiad Polski się z nim spotkał
Bojkot Ławrowa na Malcie? Sąsiad Polski się z nim spotkał
Źródło zdjęć: © PAP | RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Violetta Baran

Zaproszenie, a także obecność rosyjskiego ministra spraw zagranicznych na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE na Malcie wywołała wiele kontrowersji. Kilku dyplomatów, między innymi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, a także delegacje Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Czech, opuściły sale obrad podczas przemówienia Ławrowa.

Większość dyplomatów, w tym amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, pozostało jednak na sali podczas przemówienia szefa rosyjskiej dyplomacji. Został również m.in. szef słowackiej dyplomacji Juraj Blanar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jak się okazuje, Słowak nie tylko wysłuchał wystąpienia Ławrowa, ale również się z nim spotkał. Spotkanie to miało być wcześniej zaplanowane i miało dotyczyć dostaw rosyjskiej ropy i gazu na Słowację.

Jako pierwsze o tym spotkaniu poinformowało rosyjskie MSZ. Później ukazał się także komunikat słowackiego resortu dyplomacji.

Rozmowy o ropie, gazie i pokoju

"Choć pracujemy nad dywersyfikacją, ważne jest dla nas zabezpieczenie dostaw w korzystnej cenie i w potrzebnej ilości" - oświadczył minister Blanar, cytowany na profilu słowackiego MSZ na platformie X. Zgodnie z jego słowami, strona rosyjska zapewniła, że jest w stanie dotrzymać swoich zobowiązań w tej sprawie.

Podczas spotkania z Ławrowem Blanar miał też apelować o zakończenie działań wojennych, podkreślając konieczność poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych. Zaznaczył także, że "Słowacja wspiera międzynarodowe inicjatywy pokojowe, w tym te zaproponowane przez Chiny i Brazylię".

W tym samym czasie, gdy Blanar spotykał się z Ławrowem, szefowa słowackiego ministerstwa gospodarki, Denisa Saková, prowadziła równolegle rozmowy dotyczące dostaw gazu z Rosji, spotykając się w Petersburgu z przedstawicielami Gazpromu. Wizyta Sakovej, która odbyła się w środę po południu, nie została wcześniej publicznie ogłoszona przez słowacki resort gospodarki.

Na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO, które poprzedziło spotkanie OBWE na Malcie, Blanar opowiadał się za dialogiem z Rosją, co już wcześniej postulował premier Słowacji Robert Fico. Szef gabinetu zadeklarował, że pojedzie na moskiewskie uroczystości zakończenia II wojny światowej. W styczniu do Moskwy pojedzie delegacja słowackiego parlamentu.

Obok węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto, słowacki szef dyplomacji jest najczęściej spotykającym się z Ławrowem przedstawicielem państwa należącego do Unii Europejskiej.

maltasiergiej ławrowsłowacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)