Trwa ładowanie...
01-10-2014 11:44

Bogusław Ziętek ma zapłacić 9 tys. odszkodowania za słowa "węglowa mafia"

Katowicki sąd w poniedziałek wymierzył karę 9 tys. zł Bogusławowi Ziętkowi. Sędzia uznał za pomówienie stwierdzenie związkowca, że Kompania Węglowa jest "rządzona przez mafię".

Share
Bogusław Ziętek ma zapłacić 9 tys. odszkodowania za słowa "węglowa mafia"Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1aua0e

Sprawa rozpoczęła się od konferencji prasowej w 2011 roku, podczas której związkowcy mówili, że "całym polskim górnictwem rządzi mafia" oraz że Kompania Węglowa "zorganizowana jest na wzór mafijny, posługując się przestępczymi regułami postępowania". Zarzucili także władzom KW, że nagminnym procederem jest kradzież węgla.

Ówczesny zarząd Kompanii zareagował złożeniem prywatnego aktu oskarżenia. Władze KW uznały słowa związkowców za "nieprawdziwe, nierzetelne, pomawiające i oszczercze", a ponadto narażające Kompanię na utratę zaufania opinii publicznej.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wymierzył Ziętkowi karę w wymiarze 100 stawek dziennych po 90 zł każda oraz pokrycie kosztów procesu. Taki sam wyrok usłyszał inny działacz Sierpnia ’80, Marceli Murawski.

- Jestem dumny, że w czasach, kiedy wielu prezesów i dyrektorów spółek węglowych zasiada na ławie oskarżonych w procesach o korupcję, skazuje się mnie za określenie, że polskim górnictwem rządzi mafia, czyli za nazywanie rzeczy po imieniu - powiedział z przekąsem o poniedziałkowym wyroku Bogusław Ziętek.

Wyrok póki co jest nieprawomocny, a związkowcy zapowiadają odwołanie się od niego.

d1aua0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aua0e
d1aua0e
Więcej tematów