PolskaBogdan Zdrojewski: Muzeum Historii Polski będzie mieć stałą siedzibę

Bogdan Zdrojewski: Muzeum Historii Polski będzie mieć stałą siedzibę

Bogdan Zdrojewski powiedział, że resort kultury nie rozważa już umieszczenia Muzeum Historii Polski w siedzibie tymczasowej. Pieniądze z UE mają pozwolić na rozpoczęcie budowy gmachu muzeum nad Trasą Łazienkowską; realizacja inwestycji ma się zacząć w 2015 r., zakończyć w 2018 r.

Bogdan Zdrojewski: Muzeum Historii Polski będzie mieć stałą siedzibę
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski

01.03.2013 | aktual.: 01.03.2013 09:55

Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 roku - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem gmach muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt wybudowania muzeum to ok. 350 mln zł. .

O tym, że resort rozważa umieszczenie Muzeum Historii Polski w siedzibie tymczasowej, ze względu na zbyt wysokie koszty realizacji zaprojektowanego gmachu, mówiła 20 lutego na posiedzeniu sejmowej komisji kultury wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska. - Pewne nadzieje wiązaliśmy i wciąż wiążemy z przyszłym programem finansowania z Unii Europejskiej, ale w tej chwili za wcześnie jest, żeby rozważać, czy to będzie możliwe - tłumaczyła.

O potrzebie zainaugurowania działalności Muzeum Historii Polski w stałej siedzibie, najpóźniej w roku 2018, napisali sygnatariusze listu otwartego, skierowanego do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

- Muzeum Historii Polski jest najpoważniejszym przedsięwzięciem polskiego państwa w dziedzinie polityki pamięci. Placówka ma w nowoczesny sposób przedstawić najważniejsze wątki polskiej historii, ma ona wielką rolę w kształtowania nowoczesnej wrażliwości patriotycznej, edukowaniu obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat. Muzeum już dziś pełni ważną rolę w kształtowaniu międzynarodowego wizerunku Polski. Podobnego rodzaju placówki istnieją i odgrywają ogromną rolę w wielu krajach świata. Sądzimy, że nasze Muzeum powinno otworzyć swoje podwoje najpóźniej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku - napisano.

Pod listem podpisało się do tej pory 70 osób, w tym ludzie kultury, nauki, historycy, m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke, prof. Jerzy Holzer, prof. Wojciech Materski, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Adam Rotfeld, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Paweł Śpiewak.

- Wszystkich, którzy byli zaniepokojeni (...) przesunięciem w czasie budowy Muzeum Historii Polski, mogę uspokoić - powiedział minister kultury. Jak prognozuje, realizacja inwestycji może rozpocząć się w roku 2015 i zostać zakończona w 2018 r. - właśnie w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.

- Dla nas to jest dobra wiadomość. Jeszcze dwa dni temu byliśmy w minorowych nastrojach, wydawało się, że efekty kilkuletniej pracy zostanie zmarnowany i wszystko trzeba będzie zacząć od nowa. Budynek tymczasowy byłby półśrodkiem, generował dodatkowe koszty i przedłużał stan zawieszenia. Po trzech latach oczekiwania semafor podnosi się, ruszamy w dalszą drogę - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Zdrojewski powiedział, że wszystko wskazuje na to, że pierwsze środki finansowe na prace inwestycyjne związane z realizacją gmachu muzeum mogą zostać przeznaczone dla muzeum w drugiej połowie roku. Przyznał jednak, że jeszcze w grudniu 2012 roku plany realizacji stałej siedziby Muzeum Historii Polski stanęły pod wielkim znakiem zapytania.

- Zagrożenie wiązało się z negocjacjami w sprawie budżetu Unii Europejskiej na następną perspektywę finansową 2014-20. Po pierwsze - istniało niebezpieczeństwo, że Warszawa - ze względu na swoją zamożność - nie będzie już uwzględniana w programie "Infrastruktura i środowisko" (...). Chodziło więc o to, że stolica nie będzie mogła być beneficjentem środków na infrastrukturę - tłumaczył minister.

Drugi problem - jak wskazał minister - związany był z niepewnością, czy VAT będzie uznany za koszt kwalifikowany w kolejnej perspektywie finansowej. - Jeśli VAT nie byłby uznany za kwalifikowany, to wysokość kosztów wszystkich projektów w ramach programu "Infrastruktura i środowisko" wzrósłby o 23 procent, a do projektu Muzeum Historii Polski trzeba byłoby dołożyć wkład własny w wysokości aż 50 procent - tłumaczył Zdrojewski.

Wszystkie zagrażające realizacji gmachu Muzeum Historii Polski problemy zostały jednak rozwiązane lub zniwelowane - zapewnił Zdrojewski. Poinformował, że w drugiej połowie roku będzie można wrócić do rozmów z architektem gmachu - prof. Bohdanem Paczowskim i przygotowywać się finansowo do podpisania z nim, koniecznej dla rozpoczęcia inwestycji, umowy o przygotowaniu dokumentacji technicznej na budowę MHP. Zdrojewski przewiduje, że konieczna dokumentacja powinna być gotowa na koniec 2014 roku.

- Mam już środki finansowe na przygotowanie tej dokumentacji, one mogłoby być uruchomione już w tym roku - tłumaczył Zdrojewski.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jest instytucją podległą ministerstwu kultury.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)