PolskaBóg jest "cool" czy "transcendentalny"?

Bóg jest "cool" czy "transcendentalny"?

O tym jak mówić współczesnej młodzieży o Bogu, by nie wpaść w zbyt banalne rozwiązania dzisiejszego języka, a przy tym nie pozostawać na skomplikowanym poziomie teologicznych sformułowań, będą rozmawiać uczestnicy ogólnopolskiej konferencji "Język katechezy",
która rozpoczęła się w Głogowie (Dolnośląskie).

80 naukowców z całej Polski, w tym teologów i językoznawców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz wielu innych ośrodków naukowych, będzie poszukiwać najlepszych sformułowań, przy pomocy których katecheci powinni opowiadać uczniom o Bogu, a także odpowiedniego języka stosowanego w podręcznikach i na lekcji religii. Wśród uczestników spotkania są także inicjatorzy dyskusji - członkowie Komisji Języka Religijnego przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Przez dwa najbliższe dni w Domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie odbędzie się kilkadziesiąt prelekcji i wykładów, których autorami są specjaliści z zakresu języka oraz teologii.

Podczas dyskusji ocenimy tendencje pojawiające się wśród księży i katechetów stosujących w rozmowach z młodzieżą i nauce religii bliskie uczniom zwroty z mowy potocznej, a także tych, którzy stosują nazbyt naukowe sformułowania - powiedziała Izabela Rutkowska, współpracownik Komisji Języka Religijnego PAN.

Jej zdaniem trzeba znaleźć złoty środek między zwrotami, że Bóg jest "cool", a tymi, że jest "transcendentalny". Dyskusja dotyczyć będzie także języka stosowanego w katechizmach oraz formy tych podręczników. Zamierzamy m.in. przeanalizować pewne książki do nauki religii - zaznaczyła Rutkowska.

W sobotę uczestnicy wezmą udział w sesji plenarnej i podsumują dwudniową dyskusję. Sformułowane przez nich wnioski będą następnie tematem otwartej debaty, do której organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wezmą w niej udział m.in. katecheci i młodzież.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)