Bobry pomagają żabom
Dzięki bobrom płazy mają większe szanse na przetrwanie. Budowane przez nie tamy najprawdopodobniej tworzą sprzyjające dla rozwoju kijanek warunki - informuje pismo "Biological Conservation".
Naukowcy, którzy badali lasy i strumienie kanadyjskiej prowincji Alberta, znaleźli nawet do kilkudziesięciu razy więcej żab i ropuch w miejscach, gdzie były bobrze tamy. Różnice były przewidywane, ale nikt nie spodziewał się aż takich. Wszystko wskazuje na to, że rozlewiska przy tamach stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju i wzrostu kijanek. Dzięki tamie powstaje bowiem zbiornik spokojnej, ciepłej i bogatej w składniki pokarmowe wody.
Populacje wielu płazów na całym świecie są zagrożone z powodu utraty siedlisk, chorób zakaźnych i zmian klimatu. Dlatego - zdaniem kanadyjski naukowców - należy promować bobry jako naturalnych sojuszników ropuch i żab. Tylko czy na przeszkodzie nie staną powodowane przez te zwierzęta podtopienia, które są sprzeczne z interesami okolicznych mieszkańców, czy planami zagospodarowania?