Trwa ładowanie...
d1d1m93
d1d1m93

Bobby McFerrin otworzył Turniej Chórów w Legnicy

Koncertem z udziałem amerykańskiego wokalisty jazzowego Bobby'ego McFerrina rozpoczął się w Legnicy 41. Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1d1m93

McFerrin wystąpił z Kameralnym Zespołem Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej Pro Forma z Olsztyna. Artysta zaśpiewał utwory muzyki klasycznej, m.in. Fryderyka Chopina, rozrywkowej oraz jazzowej.

Do tegorocznej edycji Legnica Cantat zakwalifikowało się dziesięć chórów z całej Polski. Powalczą one o główną nagrodę festiwalu - Lutnię im. Jerzego Libana. Oprócz koncertów konkursowych uczestnicy festiwalu będą mogli wysłuchać m.in. występu chóru The Elizabeth Singers z Japonii.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty wokalne, które poprowadzi specjalista od emisji głosu, współpracownik Bobbiego McFerrina, Roger Treece. Impreza zakończy się 16 maja.

d1d1m93

Bobby McFerrin urodził się 11 marca 1950 r. w Nowym Jorku w USA. Wychował się w rodzinie muzyków - jego rodzice byli śpiewakami operowymi. Po nauce w Juilliard School i Sacramento State College pracował jako akompaniator, a następnie jako pianista i wokalista. W 1979 r. wystąpił z wokalistą Jonem Hendricksem, jego kariera wokalna rozpoczęła się jednak później, po występie w towarzystwie sekcji rytmicznej na Kool Jazz Festival w 1981 r.

W ciągu kolejnych dwóch lat stworzył opierający się na bezsłownych improwizacjach styl śpiewania, stając się już w połowie lat 80. najpopularniejszym wokalistą jazzowym świata. Koncertował m.in. z Wyntonem Marsalisem, Wayne'em Shorterem, Robinem Williamsem i Manhattan Transfer.

W 1982 r. nagrał swoją pierwszą płytę zatytułowaną "Bobby McFerrin". Wielki komercyjny sukces przyszedł wraz z nagraniem, jak się okazało później, platynowej płyty "Simple Pleasure" zawierającej słynną piosenkę "Don't Worry, Be Happy".

Muzyk nagrał kilkanaście solowych płyt, w tym m.in. "Round Midnight" w 1985 r. z Herbiem Hancockiem, "Hush" w 1992 r. z udziałem wiolonczelisty Yo-Yo-My, "Play" w 1992 r. z Chickiem Coreą, "Mozart Sessions" w 1996 r. z interpretacjami utworów klasycznego kompozytora oraz "Beyond Words" w 2003 r. m.in. z Chickiem Coreą i Richardem Boną. Dotąd otrzymał 10 nagród Grammy.

d1d1m93

McFerrin wykonuje utwory z muzyki jazzowej, popularnej i klasycznej. Słuchacze podziwiają m.in. czterooktawową skalę jego głosu i łatwość w przechodzeniu od wysokich dźwięków, śpiewanych falsetem, do niskich dźwięków basowych.

W tym roku przed polską publicznością artysta zaprezentował się trzykrotnie. W kwietniu koncertował w Zabrzu i Częstochowie. Po legnickim koncercie planowane są kolejne dwa, w sierpniu - w Warszawie i Krakowie.

d1d1m93

Podziel się opinią

Share
d1d1m93
d1d1m93
Więcej tematów