Blok lodowy sprzed miliona lat
Japońscy naukowcy zaprezentowali w Tokio wydobyty na Antarktyce blok lodu, którego wiek oceniają na milion lat. Jak twierdzą, ten najstarszy z dotychczas wydobytych bloków lodowych może kryć ważne wskazówki dotyczące zmiany klimatu na Ziemi.
Próbki lodu zostały pobrane z głębokości trzech kilometrów. Ważnych informacji może dostarczyć analiza pęcherzyków powietrza uwięzionych w lodzie. Badania powietrza w blokach lodowych, wydobytych z różnych głębokości, mogą także pomóc w prognozowaniu przyszłych zmian pogody.
Lód z próbek, które udało się pozyskać, powstał z opadów śniegu - tłumaczy szef projektu Hideaki Motoyama z japońskiego Narodowego Instytutu Badań Polarnych. Dodaje, że z próbek takich można uzyskać dane o zmianach temperatury oraz poziomu dwutlenku węgla i metanu. Badacze mają nadzieję, że lodowe próbki umożliwią także badanie ewolucji organizmów uwięzionych w lodzie.
Wcześniejsze badania lodu z Antarktyki dostarczyły m.in. informacji, z których wynika, że obecne stężenia dwutlenku węgla i metanu w atmosferze są najwyższe w ostatnich 650 tys. latach.
Operacja wwiercenia się w pokrywę lodową i pomyślnego wydobycia próbek, zajęła japońskim naukowcom z bazy Dome Fuji we wschodniej Antarktyce ponad dwa lata. Sukces przyszedł w styczniu 2006 roku, następnie bloki lodowe przetransportowano na lodołamaczu do Japonii.