ŚwiatBlix: oskarżenia wobec Iraku są bezpodstawne

Blix: oskarżenia wobec Iraku są bezpodstawne

Szef ONZ-towskich inspektorów rozbrojeniowych w Iraku, Hans Blix, zdementował w wywiadzie dla dziennika "New York Times" serię oskarżeń Waszyngtonu pod adresem Iraku. Hans Blix twierdzi, że nie znajdują one potwierdzenia w wynikach dotychczasowych inspekcji.

31.01.2003 | aktual.: 31.01.2003 16:49

Obraz
© Hans Blix (AFP)

"Uważam, że byłoby straszne, gdyby to wszystko skończyło się użyciem siły. Mam nadzieję, że proces rozbrojenia będzie toczył się pokojową drogą inspekcji" - powiedział szef misji inspektorów rozbrojeniowych w Iraku.

Hans Blix uznał, ze surowa ocena wyników dotychczasowych inspekcji, jaką przedstawił w poniedziałek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie uzasadnia podjęcia działań wojennych. Zaznaczył jednak równocześnie, że demokracja powinna znajdować oparcie w sile militarnej, a inspekcje powinny być wspierane presją wywieraną na Irak.

Szef misji inspektorów rozbrojeniowych zdementował również doniesienia o powiązaniach irackiego reżimu z siatką terrorystyczną al-Qaedy, o czym mówił prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush. "Są inne kraje, które wydają się utrzymywać ściślejsze związki z Al-Kaidą niż Irak" - powiedział Hans Blix wskazując tutaj na Afganistan.

Hans Blix zdementował także informacje o tym, że inspektorzy odkryli w Bagdadzie kryjówki i dowody na przewożenie nielegalnych urządzeń w celu uniknięcia inspekcji, jak twierdził amerykański sekretarz stanu Colin Powell, oraz że agenci irackich służb specjalnych podszywali się pod irackich naukowców, o czym mówił George Bush.

Rozmówca "New York Timesa" wątpi w teorię George'a Busha, według której wojna w Iraku pozwoliłaby uniknąć ataku na wielką skalę z użyciem broni chemicznej, biologicznej lub nulearnej. "Świat zrobił duży postęp" - powiedział Hans Blix, podkreślając, że bezpieczeństwo światowe jest teraz dużo pewniejsze niż w czasie zimnej wojny.(iza)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy Polska powinna się aż tak bardzo angażować po stronie Ameryki? Czy Polska powinna bardziej liczyć się ze zdaniem Niemiec i Francji? Czy Polsce potrzebny jest "Wielki Brat" za oceanem?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
onzusairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)