Blinken: Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem
- Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie reagować na agresję Rosji na Ukrainę i nieść pomoc narodowi ukraińskiemu — napisał na Twitterze sekretarz stanu Antony Blinken po zakończeniu wizyty w Polsce.
06.03.2022 08:23
Szef dyplomacji USA w sobotę spotkał się m.in z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau. Wizyta Blinkena w Polsce była związana z omówieniem dalszej koordynacji działań sojuszników wobec rosyjskiej agresji, a także sposoby zwiększenia zaangażowania USA w pomoc humanitarną.
Jednym z jej elementów ma być wsparcie finansowe, dlatego administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce.
Polska zwiększa budżet na obronność
Blinken wskazywał, że wartości, takie jak wolność, pokój i bezpieczeństwo są dziś pod szczególnym zagrożeniem. - Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji - oświadczył.
Z kolei szef polskiego MSZ podkreślił, że atak na Ukrainę już przemienił Europę i jej poczucie bezpieczeństwa. - Polska zdecydowała się natychmiast zwiększyć budżet na obronność do 3 procent PKB począwszy od przyszłego roku. - powiedział Rau, dodał, że Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych, które są wynikiem bezprawnej, niesprowokowanej agresji. - Wzywam Rosję do wycofania się z ataków na ludność cywilną. Polska konsekwentnie będzie domagać się ścigania przestępstw wojennych - podkreślił szef MSZ.
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO
Morawiecki omówił z Blinkenem kwestie wzmocnienia wschodniej flanki, wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich i wojsk NATO. - Dzisiaj już ta obecność jest bardzo rozległa, mamy ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich i zabiegamy o to, żeby było tutaj ich jak najwięcej. Zabiegamy także o odpowiedni sprzęt wojskowy, który trafia do nas cały czas, żeby bronić naszego nieba, żeby być jeszcze bardziej bezpiecznym - powiedział Morawiecki.
Przedmiotem rozmowy były także sankcje, które stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy. - To bardzo ważne ponieważ NATO nie jest w stanie wojny z Rosją (...). Jednak chcemy dopomóc w zakończeniu tej wojny i w utrzymaniu suwerenności Ukrainy - zapewnił premier.
Morawiecki dodał, że sekretarz Antony Blinken w pełni zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej NATO, umocnienia bezpieczeństwa Polski, Litwy, Rumunii, Węgier, Słowacji. "O tym wszystkim rozmawialiśmy. To ważne, że sojusznicy mówią dokładnie na tej samej długości fali, bo bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem" - podkreślił.