Trwa ładowanie...

Błaszczak o naruszeniu granic Ukrainy. "Nie ma przyzwolenia na tego typu działania"

- Możemy potwierdzić, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik, a więc de facto naruszyły granice Ukrainy; zostało naruszone prawo międzynarodowe; nie ma przyzwolenia na tego typu działania - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak o wejściu na terytorium samozwańczych republikMariusz Błaszczak o wejściu na terytorium samozwańczych republikŹródło: East News, fot: Piotr Molecki
dswtqhe
dswtqhe

W poniedziałek Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie. Prezydent Rosji, a także przywódcy separatystów w Donbasie podpisali umowę o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.

Agencja Reuter przekazała, że przywódca Rosji wydał swoim wojskom rozkaz dot. wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

Minister Obrony Narodowej został zapytany o te doniesienia na antenie Polskiego Radia Program 1. Błaszczak wskazał, że można to potwierdzić.

Zobacz też: Do tego dąży Putin? Ekspertka o intencjach prezydenta Rosji

Błaszczak o wkroczeniu Rosji na terytorium Ukrainy

- Możemy to potwierdzić, z resztą tak jak to zostało publiczne powiedziane przez prezydenta Rosji, siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik, a więc de facto naruszyły granice Ukrainy. De facto zostało naruszone prawo międzynarodowe. Nie ma przyzwolenia na tego rodzaju działania - wskazał polityk.

dswtqhe

Szef MON dodał: "oczekujemy sankcji i to poważnych sankcji, a nie symbolicznych. Tylko poważne sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego przez Władimira Putina".

- Reakcja na to wszystko, co wydarzyło się w 2014 roku, a więc na agresję - wczas Rosji na Ukrainę - była zbyt słaba, dlatego dziś mamy kolejny etap, a tak jak mówił świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Gruzji: "dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie a później Polska" - mówił Błaszczak.

- Nie ma naszej zgody na tego rodzaju opieszałość czy też tego rodzaju rozzuchwalanie agresora - podkreślił szef MON i dodał, że "jedynie stanowcze sankcje, bardzo ostre sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego".

Szokujące orędzie Władimira Putina

W poniedziałek Władimir Putin ogłosił orędzie, na którym odniósł się m.in. do sytuacji w Donbasie. Zdaniem przywódcy Rosji jest ona "krytyczna".

dswtqhe

Co więcej, zdaniem Putina z historycznego punktu widzenia Ukraina nie jest sąsiedni krajem, ale integralną częścią Rosji.

- Nowoczesna Ukraina została całkowicie stworzona przez Rosję - powiedział Putin i dodał, że Ukraina nie ma "tradycji państwowości".

Zdaniem przywódcy Rosji Ukrainę wykreowali dopiero komunistyczni liderzy. - Jesteśmy gotowi pokazać, co prawdziwa dekomunizacja oznacza dla Ukrainy.

Według Putina upadek ZSRR w 1991 roku był w rzeczywistości "obrabowaniem Rosji". - Dziedzictwo nie tylko ZSRR, ale i Imperium Rosyjskiego zostało zmarnowane - podkreślił.

Źródło: PR1, PAP

dswtqhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dswtqhe
Więcej tematów