Błaszczak do byłych funkcjonariuszy SB. "Na tym polega sprawiedliwość"

- Mimo wściekłego ataku opozycji 16 grudnia ustawa dezubekizacyjna została przyjęta. Od 1 października tego roku będzie obowiązywać - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Suchowoli podczas uroczystości 70 rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. - Gdyby żył w wolnym kraju, obchodziłby ten dzień. W Polsce takiej, która była jego marzeniem i dążeniem - dodał minister.

Błaszczak do byłych funkcjonariuszy SB. "Na tym polega sprawiedliwość"
Źródło zdjęć: © PAP
Patryk Osowski

W Suchowoli (woj. podlaskie) rozpoczęły się w sobotę dwudniowe uroczystości upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszko. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r.

Z tego powodu, obecny na uroczystościach Mariusz Błaszczak odniósł się do uchwalonej głosami posłów PiS ustawy dezubekizacyjnej. - Podczas swoich kazań w czasie Mszy za Ojczyznę ks. Jerzy mówił o Polsce solidarnej i wolnej. To nie podobało się reżimowi komunistycznemu. Był prześladowany i zginął śmiercią męczeńską. Ci, którzy byli bezpośrednimi sprawcami tej zbrodni zostali ukarani, ale już ich mocodawcy nie ponieśli kary za swoje czyny. Nierozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu opresji reżimu komunistycznego - przypomniał szef MSWiA.

- Przez wiele lat w czasie III RP funkcjonariusze SB cieszyli się takimi samymi przywilejami, jak za PRL. Do 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy to Sejm RP przyjął ustawę dezubekizacyjną. Ustawę, która odbiera funkcjonariuszom SB nienależne przywileje - dodał. Błaszczak zapewnił, że "emerytury i renty funkcjonariuszy SB nie będą wyższe od tych otrzymywanych przez przeciętnego Polaka". - Słyszymy, jak oni są tym oburzeni. Uważają, że za 2 tys. zł nie można przeżyć, ale na tym polega sprawiedliwość. To są działania, które znajdowały się w przesłaniu ks. Jerzego Popiełuszki. Ono opierało się o słowa "Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwycięża". To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim - podsumował.

W obchodach wzięła udział rodzina ks. Jerzego i mieszkańcy Suchowoli, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Listy do uczestników skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Źródło: WP, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (727)