Trwa ładowanie...
d4k7lq7

Błąd w tłumaczeniu słów papieża. Pielgrzymi usłyszeli coś zupełnie odwrotnego

• "Nie róbcie hałasu" - takie słowa usłyszeli w środę wieczorem pielgrzymi, zgromadzeni przed oknem papieskim w Krakowie • W rzeczywistości Franciszek powiedział coś zupełnie odwrotnego • Wypowiedź papieża została błędnie przetłumaczona na język polski
Share
Błąd w tłumaczeniu słów papieża. Pielgrzymi usłyszeli coś zupełnie odwrotnego
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d4k7lq7

Franciszek pojawił się w środę po godz. 21. w oknie papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich. Powitały go tłumy wiernych z całego świata, jeszcze zanim papież dotarł na Wawel wiele osób udawało się na Franciszkańską 3. Wśród czekających na to zdarzenie w pewnym momencie pojawiła się również premier Beata Szydło.

Papież przywitał się z pielgrzymami mówiąc po polsku "dobry wieczór". Co ciekawe, na ujawnionym później przez ks. Piotra Studnickiego nagraniu, zarejestrowano, jak Franciszek tuż przed pojawieniem się w oknie, dopytywał kardynała Stanisława Dziwisza o poprawną wymowę (ZOBACZ WIDEO).

Franciszek poradził sobie z polskim powitaniem. Nieco gorzej - przynajmniej w jednym momencie - poszło tłumaczącemu jego wypowiedzi ks. Robertowi Woźniakowi.

d4k7lq7

- Bądźcie szczęśliwi i radośni, to jest nasz obowiązek, tych, którzy idą za Chrystusem - mówił na koniec papież do zgromadzonych. Pielgrzymi usłyszeli również, że papież apeluje do nich, by nie robili w nocy za dużo hałasu.

Jak jednak zauważa dominikanin o. Damian Mrugalski, w tłumaczenie wkradł się dosyć istotny błąd.

"Papież powiedział: Adesso vi congedo domani ci vedremo, poi ci rivedremo voi fate il vostro dovere che fare il chiasso tutta la notte! Co znaczy: Teraz was żegnam, jutro się zobaczymy i ponownie się zobaczymy, a wy czyńcie waszą powinność: hałasujcie całą noc" - napisał o. Mrugalski na platformie kontakt24. Przypomniał również, że oryginalna wypowiedź Franciszka była nawiązaniem do tego, co powiedział w Rio: "idźcie zrobić raban w mieście".

d4k7lq7

Podziel się opinią

Share
d4k7lq7
d4k7lq7
Więcej tematów