Trwa ładowanie...
ycipk-yyov3d

Bitwa o Poznań - atrakcje z okazji 71. rocznicy zakończenia walk o stolicę Wielkopolski

• 21 lutego grupy rekonstrukcyjne zapraszają na poznańską Cytadelę na atrakcje z okazji 71. rocznicy odbicia Poznania z rąk niemieckich okupantów przez Armię Czerwoną
• Będzie można podziwiać sprzęt grup rekonstrukcyjnych z całej Polski oraz zwiedzać Muzeum Uzbrojenia
• O godz. 14 odbędzie się także inscenizacja walk z udziałem rekonstruktorów z całej Polski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bitwa o Poznań - atrakcje z okazji 71. rocznicy zakończenia walk o stolicę Wielkopolski
(Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”)
ycipk-yyov3d

Okupacja Poznania przez wojska niemieckie zakończyła się 23 lutego 1945 r. Dzień wcześniej Armia Czerwona rozpoczęła szturm na Cytadelę, która była wówczas głównym punktem oporu Niemców. Wobec przeważających sił wroga następnego dnia rano podpisali kapitulację.

Od wielu lat o tamtych wydarzeniach przypominają grupy rekonstrukcyjne starające się przynajmniej częściowo przybliżyć, jak wyglądały starcia z ostatnich miesięcy II wojny światowej. Nie inaczej będzie w tym roku – moc atrakcji przygotowano na niedzielę, 21 lutego.

- W tym roku otrzymaliśmy tylko niewielkie wsparcie finansowe od miasta, więc zaplanowana inscenizacja będzie miała nieco skromniejszy przebieg, ale i tak weźmie w niej udział około 120 członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, nie zabraknie też pirotechniki i różnych pojazdów – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta” organizującej wydarzenie.

ycipk-yyov3d

Sama inscenizacja odbędzie się o godz. 14, ale warto przyjść na Cytadelę już rano. Od godz. 10 będzie tu można podziwiać z bliska sprzęt i umundurowanie grup rekonstrukcyjnych. Będzie też możliwość zwiedzenia mieszczącego się tu Muzeum Uzbrojenia, a także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po pozostałościach twierdzy Poznań.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-yyov3d

ycipk-yyov3d
ycipk-yyov3d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów