Trwa ładowanie...
Discovery Historia
historia
24-07-2015 16:46

Bitwa o Anglię. Polskie dywizjony myśliwskie w obronie Londynu

Latem 1940 roku, po szybkim pokonaniu Francji, III Rzesza rozpoczęła przygotowania do inwazji na Wielką Brytanią. Aby było to możliwe, Niemcy musieli najpierw zdobyć panowanie w powietrzu. Marszałek Hermann Göring rzucił do walki całe siły Luftwaffe. Naprzeciw nich, u boku Brytyjczyków, stanęły Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii, które liczyły 9 tys. ludzi.

Bitwa o Anglię. Polskie dywizjony myśliwskie w obronie LondynuŹródło: Dicovery Historia
d2qp9ji
d2qp9ji

Po nocnym bombardowaniu Berlina, które było odpowiedzią na zrzucenie bomb na Londyn, Hitler dostał napadu szału. Nakazał przeprowadzenie masowych nalotów na stolicę Wielkiej Brytanii. Bombardowania trwały dzień i noc.

- Zauważyłem, że dwa niemieckie bombowce zbliżają się do luki w chmurach. Byłem nad nimi, a tam na dole. Byłem nad nimi, a na dole był środek Londynu. One już się zniżały, bo to były Dorniery, które mogły też bombardować z lotu nurkowego. Miałem doskonały cel. Te dwa samoloty zestrzeliłem - wspomina Witold Urbanowicz, pilot odznaczony Virtuti Militari za udział w Bitwie o Anglię.

145 polskich pilotów myśliwski, którym oficjalnie zaliczono 203 zestrzelenia.

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj