Biskupi o pielgrzymce papieża Franciszka do Polski w 2016 roku
Życzeniem episkopatu jest, aby papież Franciszek, który przyjedzie do Polski w 2016 r., odwiedził Warszawę, Kraków, Częstochowę, Poznań i Gniezno, ale ostateczna decyzja będzie należała do Ojca Świętego - powiedział wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
09.10.2013 | aktual.: 09.10.2013 21:22
Na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowych obrad Episkopatu Polski abp Gądecki podkreślił, że pielgrzymka Ojca Świętego do Polski związana będzie z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Wydarzenia te będą nie tylko wielkim wspólnym świętem, ale też okazją do pogłębienia duchowości chrześcijańskiej ludzi wierzących w naszym kraju - mówił hierarcha.
Jak poinformował wiceprzewodniczący Episkopatu, plan duszpasterski, który Kościół zacznie realizować w Adwencie, zakłada duchowe przygotowanie do tych obchodów. - Celem duszpasterzy w najbliższych latach będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrześcijańskiej i ukazywanie wiary w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu - powiedział abp Gądecki.
Dodał, że równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski - jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także wiedzy społeczeństwa o tym wydarzeniu sprzed 1050 lat. Przygotowania będą odbywać się również na płaszczyźnie edukacyjno-katechetycznej. Będą one polegały nie tylko na przypomnieniu faktów historycznych, ale również na uświadomieniu uczniom konsekwencji wypływających z chrztu Polski.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że jednym z tematów obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski były przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II w pierwszą niedzielę po Wielkanocy 2014 roku, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. - Czekaliśmy nie za długo na kanonizację Jana Pawła II. Nie upłynęło wiele lat, a pragnienia ludu Bożego w dniu pogrzebu Ojca Świętego "natychmiast święty", doczekaliśmy się - powiedział.
Jak mówił kard. Dziwisz, "Jan Paweł II z Bożym Miłosierdziem był związany przez całe życie, a jako papież w sposób szczególny, beatyfikując i kanonizując siostrę Faustynę". - Ogłosił też pierwszą niedzielę po Wielkanocy - Niedzielą Miłosierdzia. Jak pamiętamy, ostatnia podróż Jana Pawła II do Polski była związana z Bożym Miłosierdziem i zawierzeniem całego świata i Polski Bożemu Miłosierdziu - dodał.