Trwa ładowanie...
dycwj3j

Biskupi krytykują rządowy elementarz. MEN: są tam wartości uniwersalne

Episkopat Polski uznał, że rządowy podręcznik dla pierwszoklasistów jest infantylny i pomija treści wiążące się z małżeństwem i rodziną. Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska zapewnia, że podręcznik jest skierowany do dzieci różnych wyznań i ma wartości uniwersalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Marek Jędraszewski podczas konferencji prasowej
Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Marek Jędraszewski podczas konferencji prasowej (PAP, Fot: Rafał Guz)
dycwj3j

Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Marek Jędraszewski, w elementarzu nie da się znaleźć tradycyjnych elementów chrześcijańskich.

- Pomijane są w nim te treści, które wiążą się z małżeństwem i rodziną. Małe dziecko wzrasta w rodzinie i dla niego to środowisko jest najbardziej bliskie i zrozumiałe. Tymczasem w podręczniku nie ma np. obrazu rodziny, która siedzi przy stole, są najwyżej jakieś zwierzątka. Nie jest to najlepsze przesłanie - wyjaśnił.

Zaznaczył, że krytyczna ocena elementarza nie ma charakteru zemsty czy konfrontacji z rządem. - Tu chodzi o dobry podręcznik, który służyłby rozwojowi dziecka. Jeśli dostrzegamy w nim pewne błędy, to trudno na to przymykać oczy - dodał.

dycwj3j

Jak informowała w środę KAI, ocenę darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz Elementarz" podczas zebrania plenarnego KEP przedstawił bp Marek Mendyk. Powołał się na opinię przygotowaną przez pracownię pedagogiczną w Poznaniu. Mówił, że elementarz nie ma jasno określonych bohaterów i niepokojąco została w nim przedstawiona rola ojca w rodzinie. W podręczniku pokazany jest on jako ten, który pomaga dzieciom w lekcjach czy czytaniu, tymczasem - zdaniem bp Mendyka - oprócz tych ważnych zajęć, ojciec ma inne ważne funkcje do spełnienia.

Według minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, podręcznik jest skierowany do dzieci, które pochodzą z rodzin różnych wyznań i powinien reprezentować wartości uniwersalne.

- Oczywiście każdemu wolno mieć opinie na temat naszego podręcznika. I pewnie tyle ile jest osób w Polsce, które miały dostęp do tego podręcznika, tyle jest opinii. Natomiast absolutnie jestem zadziwiona i tak zupełnie wprost nie zgadzam się z oceną ojca, dotyczącą zawartości tego podręcznika, bo uważam, że z punktu widzenia budowania relacji z dziećmi pomoc dziecku w nauce jest czymś zupełnie podstawowym, pierwszorzędnym i pożądanym - mówiła minister na konferencji prasowej.

Na pytanie, czy będzie jakaś odpowiedź ministerstwa dla episkopatu, Kluzik-Rostkowska odpowiedziała, że MEN przyjmuje tę krytykę, ale się z nią nie zgadza.

dycwj3j

"Nasz Elementarz" dla uczniów klas I szkół podstawowych został przygotowany na zlecenie MEN w tym roku. Jego główną autorką jest Maria Lorek ze Śląska, która ma już w swoim dorobku książki do nauki dla najmłodszych. Wydawnictwo zamówiło 97,38 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce, w tym 99,6 proc. szkół publicznych i 70,5 proc. niepublicznych. Pierwsza z czterech części podręcznika trafiła do szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego 2014/2015.

dycwj3j

Podziel się opinią

Share
dycwj3j
dycwj3j
Więcej tematów