"Biskupi chcieli pojednać Dudę i Kaczyńskiego". Episkopat: to fake news
Grupa polskich biskupów miała podjąć się próby mediacji między prezydentem Andrzejem Dudą i Jarosławem Kaczyńskim. Do spotkania jednak nie doszło, bo udziału w nim miał odmówić prezes PiS. Ta informacja obiegła dzisiaj wszystkie media. Co na to Episkopat? Jego rzecznik ks. Paweł Rytel-Andrianik nazwał ją "fake newsem".
Hierarchowie zaplanowali, że do spotkania pojednawczego Andrzej Dudy i Jarosława Kaczyńskiego dojdzie na Jasnej Górze, przy okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, czyli 26 sierpnia - informuje RMF FM.
Zobacz też: "Prezydent oochronił sądy"
Prezydent Duda zgodził się wziąć udział w spotkaniu. Prezes PiS odmówił. Kaczyński - zdaniem dziennikarzy - nie chciał wzmacniać pozycji prezydenta w dyskusji o zmianach w sądownictwie. Dodatkowo mógł go zniechęcić list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który 24 lipca podziękował głowie państwa za jego postawę w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Biskupi Gądecki, Hoser i Jędraszewski chcieli spotkania Kaczyński-Duda z powodu "poczucia współodpowiedzialności za dobro wspólne i historyczną rolą Kościoła w Polsce". Według RMF FM dochowni chcieli okazać wsparcie Andrzejowi Dudzie.
Informacji o kościelnej mediacji zaprzeczył po południu ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. "Jest to fałszywa informacja - fake news" - napisał w oświadczeniu zamieszczonym na profilu Episkopatu na Twitterze.
"Kościół widzi swą misję w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom i w prowadzeniu ich do zbawienia, a nie w bieżących mediacjach politycznych" - podkreślił w oświadczeniu ks. Rytel-Andrianik. "Nie jest to pierwszy 'fake news' w sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce. Apelować więc trzeba, aby - przez szacunek do odbiorców - nie dostarczano umysłom ludzi fałszywych informacji" - podkreślił.
Prezes PiS najwyraźniej wolał spotkać się z Andrzejem Dudą w cztery oczy - zrobił to 22 września w Belwederze. Do kolejnej ich rozmowy o reformie sądownictwa ma dojść w piątek.