Trwa ładowanie...
d1u3mq9

Biskup Napierała udzielił święceń w Kaliszu. "Kto jest bez grzechu, niech podniesie rękę"

Święceń kapłańskich w Kaliszu miał udzielić biskup Edward Janiak, który jest jednym z antybohaterów filmu "Zabawa w chowanego". Wywołało to oburzenie, mieszkańcy zapowiedzieli protest, a na uroczystości zastąpił go biskup Stanisław Napierała. Jednak również on jest oskarżany o tuszowanie przypadków pedofilii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święceń miał udzielić biskup Edward Janiak. Został jednak zastąpiony przez biskupa seniora Stanisława Napierałę
Święceń miał udzielić biskup Edward Janiak. Został jednak zastąpiony przez biskupa seniora Stanisława Napierałę (PAP)
d1u3mq9

Film "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich oskarża biskupa Edwarda Janiaka o tuszowanie pedofilii w polskim Kościele. Biskup wiedział o przestępstwach popełnianych przez podległych mu księży, ale wielokrotnie je tuszował. Mimo wszystko hierarcha miał udzielić w sobotę święceń kapłańskich.

Tak się jednak nie stało, a zgodnie z komunikatem Biura Delegatury KEP święceń udzielił kaliski biskup senior Stanisław Napierała. Jednak pod katedrą w Kaliszu i tak zebrało się kilka osób z transparentami oraz dziennikarze. Biskup nie odpowiadał na ich pytania, dziennikarzy nie wpuszczono również do środka katedry, gdy odbywała się uroczystość.

Biskup Napierała wyświęcił trzech kapłanów. - Jeżeli znajdzie się ktoś, a znajdzie się, bo wszyscy jesteśmy ludźmi, kto jest bez grzechu, niech podniesie rękę. Wszyscy jesteśmy grzesznymi ludźmi, kapłani też. Gdyby się zdarzyło, że kapłan udziela sakramentu w grzechu śmiertelnym, to pamiętajcie, że ten sakrament jest ważny. Bądźcie nadzieją, bądźcie drugim Chrystusem - mówił podczas ceremonii.

"Zabawa w chowanego". Sprawa biskupa Janiaka w Watykanie

Sprawa biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka trafiła już do Watykanu. Prymas Polski Wojciech Polak zwrócił się o wszczęcie postępowania ws. "zaniechania działania". Chodzi między innymi o sprawę księdza Arkadiusza H., Do biskupa Janiaka przychodzili rodzice zgwałconych przez duchownego chłopców, jednak hierarcha przenosił go tylko z parafii na parafię. Obecnie ksiądz Arkadiusz H. jest suspendowany, nie może pełnić posługi kapłańskiej, a od ponad dwóch lat śledztwo w jego sprawie prowadzi prokuratura.

d1u3mq9

Jednak, jak informują dziennikarze Onetu, o przypadkach pedofilii wśród księży wiedział również biskup Stanisław Napierała. Od 2012 roku jest on w diecezji kaliskiej biskupem seniorem. Wcześniej, od 1992 do 2012 roku, pełnił funkcję biskupa diecezjalnego, czyli najwyższego hierarchy w diecezji.

Zobacz reportaż z Chwaliszewa. Ostatniej parafii, w której proboszczem był Arkadiusz H.

d1u3mq9

Podziel się opinią

Share

d1u3mq9

d1u3mq9
Więcej tematów