Biskup kielecki: Zagrożeniem dla wolności są ideologie
Msza w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła wojewódzkie uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Homilię wygłosił tamtejszy biskup Jan Piotrowski. Wskazał na sposób, w jaki może być budowana jedność i zagrożenia dla wolności.
03.05.2021 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Homilia biskupa Piotrowskiego została wygłoszona podczas mszy w intencji ojczyzny. Jak stwierdził duchowny, uchwalenie Konstytucji 3 maja było "wiekopomnym wydarzeniem".
Zdaniem biskupa, wielkie dokumenty władzy ustawodawczej, takie jak konstytucje i ustawy, dekrety i deklaracje "mają swój głęboki sens, jeśli powstały dla człowieka, w jego dobrze zrozumianej godności i wolności".
"Śmiercionośna ideologia"
Jak przekonywał duchowny, zagrożeniem dla wolności są ideologie. Podczas homilii nawiązał w tej sposób do losów biskupa Czesława Kaczmarka, ordynariusza diecezji kieleckiej, oskarżonego przez komunistów m.in. o próbę obalenia władz ludowych i poddanego brutalnemu śledztwu.
Zobacz też: Biskupi o szczepionkach na COVID-19. Stanowcza reakcja prof. Bieńkowskiej
- Czy to było prawo? Czy tam były rozum i wiara? Nie. Tam była ideologia, a ta zawsze jest zagrożeniem dla wszelkiej demokracji i śmiercionośna dla obywateli - mówił bp Piotrowski.
Duchowny przywołał także postać kardynała Wyszyńskiego, który miał dostrzec, że "ideologiczny egoizm karmiony pychą i zarozumiałością, doprowadził do rozbicia społecznego zawodowego, gospodarczego i współżycia warstw społecznych".
Odpowiedzialność polityków
Bp Piotrowski podkreślił także, że odpowiedzialność za jedność społeczeństwa spoczywa na rękach osób sprawujących władzę.
- Żadnej jedności nie buduje się na sile wojskowej dywizji, sprawnych służbach specjalnych i sondażach partyjnych oraz ich ideologii. Ale jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, a szczególnie tych, którzy sprawują władze - powiedział.