Biskup kielecki: lustrować duchownych tak samo jak świeckich
Biskup kielecki Kazimierz Ryczan nie zamierza
powołać wewnętrznej komisji kościelnej ds. współpracy niektórych
księży ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Ordynariusz jest zdania, że
lustracja to zadanie instytucji państwowej, jednakowo traktującej
duchownych i świeckich - poinformował PAP w czwartek rzecznik
kieleckiej kurii diecezjalnej ks. Dariusz Gącik.
Biskup kielecki jest za tym, by lustracja była ogólnopolskim oczyszczeniem się. Nie może ona jednak ograniczać się tylko do duchownych, pomijając inne środowiska, takie jak politycy, nauczyciele, czy dziennikarze- powiedział ks. Gącik.
Według niego, bp Ryczan nie jest zwolennikiem wewnętrznej komisji kościelnej ds. współpracy księży z SB, bo - jego zdaniem - stwarza ona wrażenie, że tylko duchowni powinni podlegać lustracji. Jeśli natomiast problem lustracji podejmie instytucja państwowa do tego powołana, jest rzeczą ważną, aby traktowała tak samo duchownych, jak i świeckich. Biskup kielecki wyraźnie podkreśla, że duchownym przywilejów nie potrzeba - zaznaczył ks. Gącik.
Dodał, że biskup kielecki jest zwłaszcza za tym, aby lustracja była obiektywna, sprawiedliwa, z poszanowaniem danych osobowych lustrowanego. Ponadto każdy przypadek duchownego umieszczonego w teczkach bezpieki powinien być badany indywidualnie - przedstawił stanowisko bpa Ryczana rzecznik kurii w Kielcach.
Biskup kielecki wyraził opinię, że choć oczyszczenia wymagają wszystkie środowiska, to z tonu dotychczasowej lustracji wynika, że szczególne zasługi dla komunizmu położyli współpracujący z SB księża. W tej chwili, przewrotnie mówiąc, widzę raczej potrzebę utworzenia komitetu obrony duchownych - powiedział.