Trwa ładowanie...
d3oafu7

Biskup Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim. "Papież rzeczywiście jest nieomylny"

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany przez papieża Franciszka nowym metropolitą łódzkim i zastąpi na tym stanowisku abp. Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim. - Niewiele wiem o Kościele łódzkim. Muszę długo słuchać, patrzeć, rozmawiać, zanim cokolwiek będę chciał zrobić - powiedział bp Ryś. Kolejna zmiana dotyczy diecezji warszawsko-praskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bp Grzegorz Ryś chce "poznać parafie"
Bp Grzegorz Ryś chce "poznać parafie" (Episkopat.pl, Fot: Eliza Bartkiewicz)
d3oafu7

- Ojcu Świętemu się nie odmawia, chyba żeby człowiek rzeczywiście miał poważne powody. Nie mam takich powodów. Bo powód osobisty, że ktoś kocha Kraków, nie jest wystarczający – powiedział bp Grzegorz Ryś.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej został odczytany w Domu Arcybiskupów Krakowskich w sali Okna Papieskiego. Obecni przy tym byli m.in. metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz oraz pracownicy kurii. Kard. Stanisław Dziwisz podziękował bp. Rysiowi za posługę i lojalną, wieloletnią współpracę. - Cieszymy się, ale równocześnie będziemy tęsknić, bo przecież zapisał się ksiądz biskup bardzo głęboko w historii Kościoła krakowskiego – powiedział kard. Dziwisz.

d3oafu7

Arcybiskup nominat Ryś powiedział, że od momentu nominacji towarzyszy mu bojaźń, która "bierze się z poczucia odpowiedzialności". - Dobrze zdaję sobie sprawę, że zostać pasterzem Kościoła, który liczy 1,5 miliona ludzi, to nie jest zabawa. To nie jest 1,5-milionowy tłum, tylko to jest 1,5 miliona osób z imieniem, nazwiskiem, z twarzą, z historią, z takim, a nie innym doświadczeniem Chrystusa, Kościoła – mówił biskup.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Jak podkreślił, "moc jest w Panu Jezusie". - Ja przeżywam teraz dokładnie to, co powtarzałem z uporem ludziom: jak zaczynacie coś nowego w życiu, to przypomnijcie sobie o Chrystusie zmartwychwstałym, który udziela wam Ducha Świętego, to jest ważniejsze niż wszystko – podkreślił.

d3oafu7

Zmiany nastąpią również w diecezji warszawsko-praskie. Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Romualda Kamińskiego biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Biskup koadiutor wspiera biskupa diecezjalnego, a gdy ten przejdzie na emeryturę, ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezjalnego. Oznacza to, że będzie następcą abp Henryka Hosera, który jesienią przejdzie na emeryturę.

Bp chce porozmawiać z kim się da

Biskup mówił, że dość naturalne jest, że będzie chciał korzystać z doświadczenia swoich poprzedników w archidiecezji łódzkiej: abp. Marka Jędraszewskiego i abp. seniora Władysława Ziółka, biskupów pomocniczych, innych duchownych oraz bardzo aktywnych wspólnot działających w Łodzi. - Jest kogo słuchać. Chciałbym dość szybko porozmawiać prawie z każdym z księdzem i poznać parafie – podkreślił.

Kard. Dziwisz podkreślał z kolei, że metropolia łódzka wchodzi w normalny tryb pracy pod przewodnictwem biskupa "doświadczonego, znakomitego historyka, świetnego duszpasterza i przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP". - Każda diecezja potrzebuje nowego ducha – podkreślił kard. Dziwisz, zaznaczając, że zawsze trzeba bazować na dorobku, który ma diecezja.

d3oafu7

- Myślę, że ta nominacja idzie po linii Ojca Świętego odnowy w życiu Kościoła i po linii nowej ewangelizacji – dodał.

Dba o dialog ekumeniczny

Nowy arcybiskup Grzegorz Ryś ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Biskupem jest od 2000 r. Nowy metropolita łódzki jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Zainicjował m.in. spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów - "Echo Asyżu" w Krakowie. Od 2012 r. jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Bp Ryś od lat jest też zaangażowany w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. To historyk i teolog, autor m.in. tekstów Drogi Krzyżowej podczas ŚDM Kraków 2016 oraz rozważań przed uroczystościami 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

d3oafu7

W internecie głosy zachwytu

Nominacja lubianego i popularnego biskupa została przyjęta w kręgach kościelnych oraz okołokościelnych z aprobatą.

d3oafu7

Podziel się opinią

Share

d3oafu7

d3oafu7
Więcej tematów