Biskup Głódź arcybiskupem
Papież Jan Paweł II podniósł ad personam do godności arcybiskupa biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głodzia. Poinformowała o tym w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce w specjalnym komunikacie podpisanym przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka.
17.07.2004 | aktual.: 17.07.2004 13:08
Określenie ad personam oznacza przypisanie tytułu arcybiskupiego konkretnej osobie - papież wyraża w ten sposób uznanie dla pracy danego biskupa. Ze względu na zaangażowanie w dialog ekumeniczny podobna sytuacja miała miejsce niedawno co do biskupa opolskiego, Nossola.
Sławoj Leszek Głódź został mianowany biskupem polowym wraz z przywróceniem w 1991 roku w Polsce ordynariatu polowego. Budował od podstaw struktury duszpasterstwa wojskowego. Jest jednym z najczęściej podróżujących biskupów, jako że ordynariat obejmuje teren całej Polski. Odwiedza też kombatantów polskich rozsianych po całym świecie oraz żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje w różnych krajach - m.in. we wrześniu ub. roku złożył czterodniową wizytę w Iraku.
Arcybiskup Głódź ma 59 lat. W czasie studiów w białostockim seminarium duchownym służył w pułku zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz w brygadzie saperów w Szczecinie. W 1991 roku, już jako biskup polowy, otrzymał stopień generała brygady a w 1993 roku generała dywizji.
W strukturach watykańskich arcybiskup Głódź jest m.in. konsultorem Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich, w której pracował w latach 1981-1991 oraz członkiem Centralnego Biura ds. Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów. W Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady Stałej oraz przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jest także kawalerem Krzyża Oficerskiego Polonia Restituta oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.