Biografia Prymasa Tysiąclecia
W Warszawie odbyła się prezentacja biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Zdaniem doktora Jana Żaryna z IPN - książka jest świetną monografią Prymasa Tysiąclecia.
Jak podkreśla katolicki publicysta Marek Zając, jest to książka o człowieku wielkim i świętym, który popełniał też błędy. Człowieku, który mimo popełniania czasami błędów w ocenie sytuacji, potrafił te oceny skorygować. Przypomina, że kardynał przed aresztowaniem wierzył, że przekona komunistów by nie niszczyli wiary i Kościoła. - Później zrozumiał, że to niemożliwe - mówi Marek Zając.
Według metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza ze stron książki wyłania się kapłan, biskup, kardynał i prymas, ale jako człowiek z krwi i kości z problemami, które przeżywał. - Książka ukazuje prymasa we wszystkich codziennych sprawach związanych z kierowaniem Kościołem i jego walką z komunistami - .
Autorka biografii Ewa Czaczkowska podkreśla, że chciała pokazać prymasa Wyszyńskiego jako człowieka, a nie pomnik, jak często jest prezentowany: - Był kardynałem, prymasem Polski ale także,z uwagi na okoliczności, musiał bywać politykiem, mężem stanu, ale przede wszystkim człowiekiem bardzo głęboko wierzącym, który swoje życie zawierzył Bogu - .
Czaczkowska dodaje, że starała się, aby przedstawić czym kardynał Wyszyński naprawdę żył. Nie retuszować czy cenzurować jego postaci, ponieważ jego życie takie, jakim naprawdę było broni go wystarczająco.
Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, rozpoczął się w 1986 roku.