Trwa ładowanie...
d3wvbfu

"Bild": Poroszenko chce rozmawiać z USA i Unią o obronie Ukrainy

Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko pragnie niezwłocznie rozpocząć rozmowy z USA i Unią Europejską na temat sojuszu w celu obrony Ukrainy - wynika z wywiadu dla niemieckiego dziennika "Bild"; fragmenty ukazały się w nocy na czwartek w sieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: Robert Ghement)
d3wvbfu

Poroszenko przyznał, że na Ukrainie nie ma poparcia większości dla wstąpienia kraju do NATO.

- Ogólnie rzecz biorąc potrzebujemy nowego sojuszu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi i Unią, by militarnie bronić Ukrainy - powiedział. Podkreślił, że jako prezydent chce się zaangażować w wysiłki na rzecz takiego sojuszu i niezwłocznie rozpocząć rozmowy na ten temat.

- Był czas, gdy wyrzekliśmy się broni jądrowej i otrzymaliśmy rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa, lecz teraz widzimy, że te gwarancje są nic nie warte, dlatego potrzebujemy nowego sojuszu - oświadczył Poroszenko.

d3wvbfu

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku Ukraina zrezygnowała z posiadania broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i integralności terytorialnej. Gwarantami były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej.

Jednocześnie jednak Poroszenko wyraził mocny optymizm co do perspektyw przywrócenia pokoju w kraju zagrożonym podziałem. - Wierzę, że możemy przywrócić pokój w ciągu kilku miesięcy, jeśli Rosja jest gotowa - zaznaczył.

Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że jeszcze w czerwcu liczy na spotkanie z przywódcami Rosji, z którymi zamierza omawiać kwestię uregulowania kryzysu we wschodnich obwodach Ukrainy. Powiedział też, że chciałby porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oznajmił, że Rosja uszanuje wolę mieszkańców Ukrainy wyrażoną w niedzielnych wyborach p[prezydenckich. Zadeklarował też, że Moskwa jest gotowa do dialogu ze zwycięzcą wyborów Petrem Poroszenką.

d3wvbfu

Podziel się opinią

Share
d3wvbfu
d3wvbfu