Biennale Pabla Picassa w Łodzi
(inf.własna)
25.11.2002 | aktual.: 25.11.2002 16:32
Ponad 250 grafik, ilustracji książkowych, naczyń i tkanin jednego z najbardziej twórczych i wszechstronnych artystów XX wieku, Pabla Picassa, można od poniedziałku oglądać na wystawie w Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich.
Ekspozycja prezentuje wielowątkową i różnorodną, pod względem tematycznym, stylistycznym i technicznym, twórczość jednego z największych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Pokazuje Picassa jako twórcę wszechstronnego, poszukującego, eksperymentującego. Nie ograniczał się on jedynie do malarstwa i rzeźby. Tworzył też ceramikę, projektował kostiumy teatralne, pisał, tworzył ilustracje.
Picasso stworzył w swym życiu ponad 2 tys. grafik. Eksplozja twórczości graficznej nastąpiła w latach 30. Wtedy powstała m.in. słynna seria akwafort "Suita Vollarda", ilustracje do "Nieznanego arcydzieła" Balzaca, "Historii naturalnej" Buffona czy "Metamorfoz" Owidiusza.
Picasso chętnie sięgał po motywy hiszpańskie (np. corrida), śródziemnomorskie, nawiązywał do Goi czy El Greco. Do najczęściej poruszanych tematów należą też sceny z modelkami (często przesycone erotyzmem) i widoki atelier. Jego twórczość przechodziła przez różne style, m.in. kubizm, realizm, surrealizm, abstrakcję.
Dzieła ceramiczne Picassa są ściśle związane z małą prowansalską miejscowością Vallauris, gdzie ceramikę produkowano od czasów rzymskich. Tu mistrz nawiązał kontakt z małżeństwem garncarzy Ramie. Naczynia tworzył z zapałem przez całe życie, wykonał ponad 2000 prac.
Picasso nadawał dzbanom kształty gołębi, byków, ptaków drapieżnych, głów faunów. Ich powierzchnie zdobił bogactwem wzorów. Na wystawie umieszczono również arrasy, plakaty oraz zdjęcia autorstwa Andre Villarsa, ukazujące artystę prywatnie i podczas pracy.
Wystawa prezentowana była w wielu muzeach europejskich, min.: w Museo di Chiostri di St. Eustorgio w Mediolanie, Museo dArte Contemporanea w Genui, Instituto degli Innocenti we Florencji, The Spandauer Zitadelle w Berlinie, Musee de l
Aubette w Strasburgu, Roemer und Paleazeas Museum w Hildesheim, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, etc. Od poniedziałku można ją podziwiać w Łodzi.
W Łodzi ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich w terminie: 25 listopada - 29 grudnia 2002.
Patronat nad ekspozycją objęła Wirtualna Polska.(an)
Zobacz także :
Wystawa dzieł Pabla Picassa