Biedna Macedonia
"Macedonia przegrała walkę z ubóstwem" - twierdzi miejscowa gazeta "Dnevnik", powołując się na dane statystyczne i wyniki badań socjologicznych. Wynika z nich, że pauperyzacja społeczeństwa trwa w tym kraju już od 15 lat. Według dziennika, w Europie biedniejsi od Macedończyków są jedynie obywatele Albanii, Mołdawii i Rumunii.
05.01.2003 13:38
Miejscowi eksperci twierdzą, że poniżej kreski żyje w Macedonii obecnie pół miliona osób, czyli co czwarty jej mieszkaniec. Za biedną uchodzi tam osoba dysponująca dochodem poniżej stu denarów, czyli niespełna dolar siedemdziesiąt centów dziennie, przy kryterium ubóstwa dwóch dolarów dziennie stosowanym przez Bank Światowy.
Z zasiłków opieki społecznej utrzymują się w Macedonii 83 tysiące gospodarstw domowych, a bez pracy jest 350 tysięcy osób, głównie młodych - aż 45% ludności w wieku aktywności zawodowej.
Związki zawodowe twierdzą, że spośród pracujących co czwarta osoba nie otrzymała wynagrodzenia w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Średnia płaca, która stanowi w tym kraju równowartość 170 dolarów, starcza czteroosobowej rodzinie jedynie na wyżywienie.
W trudnej sytuacji są też emeryci. Około 60% z nich otrzymuje emerytury o równowartości nie przekraczającej 86 dolarów.
Z danych miejscowego urzędu statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat płace realne spadły w Macedonii o 9%. (reb)