Biblioteka Narodowa: 46% Polaków w ogóle nie czyta książek
46% Polaków w ogóle nie czyta książek, a 59% ich nie kupuje - wynika z badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Wyniki raportu są podobne do wyników badań z lat ubiegłych.
Najchętniej po książkę sięgają ludzie młodzi i dobrze wykształceni mieszkający w dużych miastach. Podobnie jak z poprzednich raportów, i z tego wynika, że po książkę częściej sięgają kobiety - stanowią one 57% czytelników.
Najgorzej jest w małych miejscowościach - z badań wynika, że nie czyta książek aż 60% mieszkańców wsi.
Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej badał w marcu także intensywność kontaktów z książką. Dzięki temu możemy podzielić społeczeństwo polskie na trzy kategorie: w ogóle nieczytających (46%), czytających 1-6 książek rocznie (32%) i czytających więcej niż 7 książek rocznie (22%).
Na podstawie wyborów lektur wymienionych przez ankietowanych wyodrębniono 10 podstawowych typów publikacji. Największe powodzenie mają lektury szkolne (19% wskazań) oraz publikacje związane z kształceniem, np. encyklopedie i poradniki - 15%, oraz literatura fachowa - 11%. Oznacza to, że sporo czytelników, to osoby biorące książkę do ręki z konieczności. Nieźle stoją też kryminały (14%) i romanse (12%).
Z badań wynika, że 41% Polaków w ostatnim czasie nie nabyło ani jednej książki, a 24% poprzestało na zaledwie kilku (do czterech tytułów). (mk)